Прозрачност и професионализъм - ние ще държим на хората, които си вършат професионално работата си в администрацията. Ще се обърна към тях да не се изкушават от опонентите ни, които внушават страх - ние ще държим на професионалните им качества. Това обяви в ефира на Канал 3 Калоян Паргов, лидер на БСП-София и водач на листата за общински съветници за Местни избори 2019.
По думите му при досегашното си управление в столицата ГЕРБ са забравили да питат хората. "Давам пример с ремонта на "Граф Игнатиев" - при липса на прозрачност и на допитване на хората. Хората имат собствено мнение, пътуваме, виждаме свят, виждаме Европа и градовете там", посочи Калоян Паргов, който изтъкна, че столичният кмет не е поел отговорност за казуса "Граф Игнатиев".
"Когато се водеше дебат в залата и се изясни, че ресорният кмет ще бъде подведен под отговорност, казах, че чисто законово няма как г-жа Фандъкова да се крие зад ресорния кмет, а трябва да поеме отговорността си."
Според Паргов в строителството в София нещата няма как да изглеждат ясни и подредени, "докато общината се държи като опонент на строителния бранш". "Общата ни позиция със строителния бранш е, че е нужна цифрофизация на строителството - от самото проектиране до самото изпълнение. За да няма разминаване, защото те твърдят, че самите проекти на общината не са достатъчно качествени", посочи лидерът на БСП-София.
По повод обществените поръчки, Калоян Паргов припомни, че през 2011 г. от БСП са правили "маса акции със слагането на имена на фирми в пликове, които показваха, че победителят е ясен". "С нагласени поръчки, проблеми с процедурата, не се повишава конкурентноспособността. Трябва да има състезание по качество. Все повече наши фирми трябва да излизат и на общия, европейски пазар", заяви Паргов.
За повишаването на гражданския контрол над обществените поръчки той призова и фирмите да подават сигнали, без да се страхуват. "Много пъти в Столична община сме искали изясняване на критериите, но и бизнесът трябва да е активен в тази насока, да дава сигнали, но много често има страх. Мога да кажа, че самият бизнес да не изпитва страх и да подава сигнали към съответните органи", призова Калоян Паргов.
Той даде и пример за действен граждански контрол. "Опитахме се да спрем една сложна поръчка за пространството пред НДК, заради материал с недостатъчно високо качество. И тогава и г-жа Фандъкова взе мерки", припомни той.
"Ние няма как да отречем, че в София се направиха много неща. Но за съжаление има още какво да се направи, включително и за метрото - за да може повече хора да го ползват, трябва да се подобри достъпността до метрото. От 10 до 15% способства метрото за намаляване на трафика в столицата, което е един малък процент. Трябва алтернатива - говорихме за довеждащия транспорт, за да накараме хората да предпочетат метрото пред автомобилите си. Този транспорт, за съжаление, не стигна времето да се случи в рамките на Столична община", призна Паргов.
За облекчаването на столичния трафик Калоян Паргов изброи и други мерки: "Въвеждане на интелигентни системи, изграждането на тангенти - ще се облекчат трафика и задръстванията."
Друго важно стратегическо решение за нарастващия бюджет на София е намирането на нов източник на финансиране, според лидера на БСП-София. "Европейските фондове са вече на приключване, трябва да търсим алтернативни финансови инструменти. Предложихме създаване на "Инвестиционен фонд София" с международни и наши банкови и небанкови институции за големи инфраструктурлни проекти на града", каза Паргов.
Накрая той се обърна към избирателите: "Направете своя избор за промяна в София - с №56 в интегралната бюлетина и с №75 за кмет на София".
Добави коментар