„Решението на СЕМ да стартира процедура за прекратяване на мандата на генералния директор на БНР Светослав Костов напълно отговаря на изискванията на Закона за радиото и телевизията и изискванията на Административно-процесуалния кодекс“.
Това каза за БНР бившият член и бивш председател на СЕМ проф. Маргарита Пешева и припомни прецедент в историята на медийната регулация от 2004 година, когато предсрочно е бил прекратен мандатът на генералния директор на БНТ.
Само в ТОПНОВИНИ: Светослав Костов с първи коментар за процедурата по отстраняването му
„Тогава беше пропуснато да се извърши тази административна процедура със започване на производството, с искането на писмените възражения от генералния директор, което доведе до загубата на делото на тричленен състав, след което СЕМ спечели окончателно делото. От тази гледна точка виждам в днешните действия на регулатора основаване на аргументите, които съдържа съдебната практика от 2004 година. В този смисъл решението е напълно правилно“.
Следват пет работни дни, в които генералният директор на БНР може да представи писмено своите обяснения и възражения. Пешева припомни, че според член 67 от Закона за радиото и телевизията може да бъде прекратен предсрочно мандатът на директор, който „извършва или допуска извършването от други лица на груби или системни нарушения…“:
„Въобще тезата, че някой е подвел генералния директор, който носи пряка отговорност за управлението на медията заедно с членовете на Управителния съвет, дори да е така, дори той просто да е допуснал това нарушение, неговият мандат трябва предсрочно да бъде прекратен“.
Спирането на програма „Хоризонт“ Пешева оцени като „най-големия медиен скандал на 21-ви век“.
„Това се равнява, казано метафорично, на 100 други груби нарушения“.
Как ще гласува регулаторът след седмица е „въпрос на преценка на писмените възражения, които ще получи“, изтъкна още проф. Маргарита Пешева.
По повод позицията на генералния директор Светослав Костов, че БНР ще обжалва наложените от КРС и СЕМ глоби, Пешева заяви: „Това е в правото на Националното радио. Такива са законовите изисквания и възможности. В този смисъл няма нищо нередно, ако ръководството прецени, да обжалва наказателните постановления“.
Пешева очаква „положителен изход“ от кризата в БНР, тъй като не вижда повече кредит на доверие в това ръководство.
Според нея настоящата криза е по-тежка от тази през 2001 година. „Надявам се, че след като редколегията на „Христо Ботев“ също поиска оставката на ръководството на радиото, тази оставка да бъде подадена или най-малкото да бъде гласувана“.
„След това СЕМ трябва да избере временно изпълняващ длъжността в рамките на три месеца и веднага да обяви конкурс за нов генерален директор. Ако не се стигне до оставка, „това би означавало продължителна криза в радиото“: „Надявам се това да не се случи“, каза проф. Пешева.
Добави коментар