Когато песента „Излел е Дельо Хайдутин" полита в Космоса и прославя България, малко хора знаят, че в основата на това стои един човек – американският етнолог Мартин Кейниг. Воден от любопитството си към непознатата култура на Балканите, той идва за първи път в България през 1966 г.
„Когато дойдох за първи път, това беше едно различно и непознато място. И наистина бях тотално завладян от това, което видях! Магията на музиката ви, на танците ви и този живец в очите на хората”, разказва Кейниг в ефира на bTV.
Кейниг се връща още няколко пъти в България. Записва старите български песни, запечатва в снимки автентични традиции и обичаи. Така през 1968 г. открива младата Валя Балканска. Пленен от гласа й, решава да запише нейно изпълнени в една класна стая в родното й село. По-късно този запис е избран сред хиляди други, за да полети в Космоса.
Откриват фотоизложба на американеца, който „изпрати" Валя Балканска и „Излел е Делю хайдутин“ в космоса
„Тя беше избрана заради качество, а не заради „връзки”. Тя просто изпя песента по магичен начин. И мисля, че тогава българите имаха нужда от Валя. Имаха нужда от славата й, защото това ги накара да се почувстват по-значими”, разказва Кейниг.
Половин век след този запис Мартин Кейниг се връща у нас, за да покаже в изложба спомените си от една изчезнала България. Сред фотосите е снимка и на Валя Балканска.
''С Мартин я направихме в мойто село, в стаята и тази песен си намери мястото. Намери си мястото И България. И хиляди пъти съм казвала - Не се гордея, че аз съм изпълнителката, а че българска песен покори земята и небето!”, казва Валя Балканска.
Ето защо, половин век по-късно, тя отново изпя песента пред Кейниг на откриването на изложбата му.
Добави коментар