Планинските гъски са астронавтите на птичия свят

11:20, 04 сеп 19 / Любопитно 25 2037 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Планинските гъски, които мигрират на височина над 7900 м, могат да дадат ценна информация как използват кислорода, която да служи за лечението на хора, съобщи в. "Ню Йорк таймс".

Всяка година гъските мигрират от морско ниво в Индия над Хималаите, за да стигнат до Тибетското плато в Китай и Монголия. При полета им височината се сменя със 7900 м за осем до 12 часа, предава БТА.

"Те са астронавитте на птичия свят" - казва Джулия Йорк от университета на Тексас в Остин, която ги изучава от години.

Хората, които изкачват Хималаите, трябва да се аклиматизират или да си слагат кислородни маски. Планинските гъски използват кислорода по-ефикасно.

Специалистите знаят от години, че при тях кислородът по-добре се свързва с хемоглобина и така голяма част от него достига до индивидуалните клетки. Експерименти, правени с планински гъски в миналото, показаха, че те имат повече капиляри около индивидуалните клетки в гръдните мускули от белобузите гъски и други сродни видове, които не летят до такива височини.

В тези клетки има и много митохондрии, които използват кислород, за да им осигуряват енергия. Джесика Мейр и Джулия Йорк са работили с планински гъски, които са отгледали от малки в университета на Британска Колумбия, за да свикнат с тях. Те са направили измервания на полета им при недостатъчен кислород във аеродинамичен тунел, имитиращ условията на миграцията им. Учените установиха, че птиците забавят метаболизма си при недостатъчно кислород и така могат да летят, въпреки че е оскъден. Те също използват по-ефикасни стратегии за полет, и сменят биомеханиката на движението на крилата, за да пестят кислород.

Ключови думи

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама