Застрашени от изчезване тапири живеят в имот в Хондурас, който властите отнеха от трафиканти на наркотици, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
В обширното имение бяха настанени двойки централноамерикански тапири, вкарани в червената книга, след като броят им в дивата природа спадна до едва 5000 животни.
Тапирите са прогонвани от естествената им среда заради обезлесяването, както и от масовия им лов, понеже поради доверчивата си природа и кротък нрав са лесна плячка за ловците.
Имението, отнето преди 6 години от трафиканти на наркотици, се простира върху 220 хектара и хората, които го управляват, си поставят за цел опазването на няколко вида животни.
Засега те са успели да отгледат 10 тапира, които живеят на площ от 12 хектара, в среда, наподобяваща естествената.
Шест от животните са се родили в имението, което дава надежда на ветеринарката Мария Диас, че начинанието може да е успешно.
Целта на акцията е, да се стигне до етап, в който тапирите от конфискувания имот ще бъдат пускани в дивата природа, където да се размножават.
Тапирите са най-големите обитатели на Централна Америка, като достигат тегло от 600 килограма.Ролята им в екосистемата е важна, защото те разпространяват семената на големите дървета, казва Диас.
Тапирите вече бяха обявени за изчезнали в Салвадор през 2016 г., а съвсем малък брой остават да живеят в естествената им среда - планините от Мексико до Колумбия.
Те се размножават бавно, защото женските не достигат полова зрялост преди 2-годишна възраст, а бременността трае повече от 1 година.
Добави коментар