Антрополози от Мичиганския университет установиха, че една от причините за изчезването на цивилизацията на маите са кръвопролитните военни конфликти, съобщи Физ.орг. До този извод специалистите са стигнали, след като изследвали трофейни черепи, открити в гроба на воин при разкопки в древното селище Пакбитун в Белиз, както и други артефакти, предава БТА.
По думите им, откритите черепи са носени на врата като висящо украшение. Те са показвали заслугите на воините, които са победили врагове. Известно е, че в древното селище на маите Яксчилан има релеф, изобразяващ местен управник, който носи трофеен череп на пояса си. Подобни военни украшения са изобразени също върху други релефи и керамични съдове от 8-ми или 9-ти век.
Учените смятат, че традицията да се носят черепи свидетелства за военни стълкновения и насилие. Войната между северните и южните управници бързо довела до упадък на южните градове в равнините. В края на първото хилядолетие селището Пакбитун било в упадък, а политическите центрове на маите на полуостров Юкатан започнали на доминират.
Предметите на изкуството от региона по-често изобразявали кръвопролития, убити врагове и човешки останки. Причините за изчезването на цивилизацията на маите, която просъществувала около две хилядолетия, досега не са изяснени. През 9-ти век маите започнали да напускат построените от тях каменни селища в низини в Гватемала, Белиз и Хондурас. Това се обяснява с изчерпване на природните ресурси, климатични промени или поражение във война с друга цивилизация.
Добави коментар