Здравословно хранене, комбинирано с физическа активност се смята за най-надежден начин дългосрочно да се понижи рискът от болести и да се достигне до по-добро качество на живот. Правилните хранителни навици подбряват паметта и концентрацията, както и чувството за удовлетвореност.
Ето и кои правила трябва да спазваме, за да изградим здравословни хранителни навици:
Закуската сутрин дава достатъчно енергия и стимулира обмяната на веществата. Сутрешното хранене помага за събуждането на организма и добрата концентрация през деня.
Закуската прави хората по-общителни
Разумно хранене, без преяждане. Преяждането води до множество щети в различни части на тялото, като например затлъстяване.
Четири съвета, с които да не преяждате
Хранене в спокойна обстановка, без извършване на странични дейности (телевизия, използване на електронни устройства и др.).
Храната трябва да се приема бавно. Поне 20 минути са необходими мозъкът да каже, че сме сити.
Редовно хранене. Продължителното гладуване е вредно, защото организмът се пренастройва и в момента когато хапнем, той превръща енергията в мазнини.
Прием на повече вода. Ограничаването ѝ може да забави обмяната на веществата.
Кога тялото ни се нуждае най-много от вода?
Консумация на повече плодове и зеленчуци. Те са с ниско съдържание на мазнини и въглехидрати и богати на витамини и минерални вещества. Фибрите, които съдържат, подпомагат храносмилането и намаляват холестерола.
Как да съхраняваме плодовете и зеленчуците
Ниска консумацията на мазнини. Когато мазнините са над 30% от общото енергийно съдържание на храната, се явяват рисков фактор за затлъстяване.
Прием на животински белтъци - пилешко, заешко, риба, нискомаслени млечни асортименти. Те са с висока биологична стойност, а в същото време с ниско съдържание на мастни киселини и холестерол.
Ограничаване приема на кристалната захар.
Поддържане на добра двигателна активност.
Добави коментар