Маркиран в България лешояд стана заложник на армията в Йемен. Историята започва през есента на 2018 година, когато лешоядът тръгва на традиционната си есенна миграция.
Прелитайки през Йемен, където се води война, обаче, е уловен от местни хора. След като властите разбират, че има и предавател, белоглавият лешояд, който е защитен вид, е взет в плен.
След дълги дипломатически преговори в крайна сметка е освободен.
Лешоядът, обвинен в шпионаж от армията в Йемен, най-вероятно е излюпен някъде в Хърватия, разказва Ивелин Иванов, отговорник за програмата за възстановяване на лешоядите в България. Дивата птица е маркирана в нашата страна, където и е сложен и предавател. Миналата есен, неподозираща какво ѝ предстои, тя се отправя на своята годишна есенна миграция.
„Нашият герой е стигнал до Саудитска Арабия, откъдето получаваме последните сигнали за него, след което сигналите изчезват. Навлизайки в Йемен, ние губим сигнал с него, защото се оказа, че там умишлено няма роуминг. Така два-три месеца нямахме връзка с него. Преди дни получихме съобщение на пощата със снимки на птицата ни. Тя е със специфични крилни марки, откъдето разбрахме, че е тя”, разказа Иванов.
Снимките са изпратени от местни жители на Йемен, които решили, че щом някой си е направил труда да маркира птица и да остави контактите си на нея, ще бъде готов да плати и съответния откуп, за да може тя да бъде пусната на свобода. Откуп не е платен, но след като се идентифицира човекът, който го е пленил, перипетиите за лешояда продължават:
„Армията конфискува птицата в подозрение, че лешоядът е шпионин, тъй като си мислят, че предавателят е шпионско устройство. След изпратено от нас писмо, получихме съдействие от посолството на Йемен в България. Те успяват да убедят главнокомандващия на армията, където е била птицата, и той се съгласява в началото да върне предавателя, а след това и птицата", каза още Ивелин Иванов.
И така набеденият за шпионин лешояд вече е в зоопарка в Йемен, откъдето предстои отново да бъде пуснат на свобода.
Добави коментар