Гледайте котките си у дома - това е съветът на биолози от САЩ, които установиха, че за писаните, които скитат навън, рискът от зараза с различни паразити е близо три пъти по-висок, отколкото за тези, които не излизат, предаде Франс прес, позовавайки се на публикация в сп. "Байолъджи летърс".
Изследването е първото по рода си, в което се изчислява рискът, свързан с излизането на домашните котки навън, отбелязва ръководителката му Кейли Чалковски от университета на Обърн, Алабама, предаде БТА.
"Установихме, че за котките, на които е позволено да скитосват навън, рискът от зараза е 2,77 пъти по-висок, отколкото за тези, които си стоят у дома", казва Чалковски.
За целите на проучването специалистите са комбинирали данните от 21 изследвания, посветени на заразите при домашни котки и осъществени в 16 страни по света.
Освен на самите котки, скитането навън може да навреди на здравето и на техните стопани.
Изследователите са анализирали 19 патогена (паразити, вируси, бактерии и други), повече от които могат да бъдат предадени и на човека. Сред тях са причинителите на токсоплазмоза (Toxoplasma gondii) и токсокароза (Toxocara cati).
Екипът е проучил също дали този "външен ефект" варира според географските ширини, обитавани от изследваните котки (Канада, Испания, Германия, Швейцария, Бразилия, Румъния, Кипър...)
Изненадващо учените са установили, че рискът от зараза е по-висок за котките, обитаващи по-високите географски ширини, отколкото тези в тропиците, където има повече патогени.
"На което и място по света да живеят, е препоръчително хората да не пускат котките си навън, за да предпазят както тях, така и самите себе си от заразни болести", казва в заключение Кейли Чалковски.
По света има 500 милиона домашни котки, 90 милиона от които обитават САЩ, а 13 милиона - Франция
Добави коментар