Израелски учени от университета в Тел Авив представиха първия в света прототип на миниатюрно сърце, направено с триизмерен принтер при използването на човешка тъкан, съобщават световните агенции.
„За пръв път беше принтирано пълно копие на сърце с клетките и кръвоносните съдове, с клапите и камерите", заяви ръководителят на проекта проф. Тал Двир.
BREAKING: In a #3D #printing process, Israeli #scientists at Tel Aviv University have created a real, live #HEART with cells taken from a human patient. pic.twitter.com/wx7ed4aOUh
— NoCamels - Israeli Tech and Innovation News (@NoCamels) 15 April 2019
Досега учените съумяваха да принтират само обикновена тъкан, без кръвоносни съдове. Професор Двир изтъкна, че за пръв път е принтирано сърце с клетките и биологичен материал на самия пациент, при което ще бъде избегнато отхвърлянето на органа при трансплантация.
#ISRAEL:MORE on world’s first 3D-printed heart with human tissue
— STARTinfoUP (@moueller1961) 15 April 2019
(german)Sensation in Israel
*Forscher stellen Herz aus menschlichem Gewebe im 3D-Drucker her https://t.co/zDG6ZS0Rsc
First Ever 3D Print Of A #Heart With Human Tissue https://t.co/rtSKZmjMY3 Vessels pic.twitter.com/Sv8KVAv05j
Сърцето, което журналистите можаха да видят по време на 3-часовото му принтиране, е с приблизителни размери на заешко сърце. "По-големите, човешките сърца, ще могат да се изработят със същата технология", заяви израелският учен.Следващата стъпка, която ще предприеме екипът, ще бъде отглеждането на принтираните сърца в лаборатория и "обучаването им" да се държат като сърца.
Now, the first ever 3D print of a heart with human tissue, vessels https://t.co/RPEmf2GSho pic.twitter.com/6y4QY0MrUc
— NDTV (@ndtv) 15 April 2019
"Клетките трябва да се сдобият със свойството да изпомпват. В момента те са способни на контракции, но ще трябва да синхронизират действията си", обясни Тал Двир. Когато това бъде постигнато, тези лабораторни сърца ще бъдат трансплантирани на опитни животни. Израелският екип се надява до десетина години принтерани органи да има в повечето водещите болници по света и подобни операции да станат рутинни.
Добави коментар