Фотограф засне „руса“ зебра в националния парк Серенгети, съобщи "Дейли мейл", цитиран от БТА. Това е първата поява на такъв блед представител на вида в естествена среда. Русата зебра е била сред стадо и е общувала нормално с останалите животни.
Зебри албиноси досега са наблюдавани само в плен - едната в националния парк "Планината Кения", а другата в резерват в Хавай.
Малко е известно за зебрите и албинизма, но снимката на „русата“ зебра потвърждава за първи път, че такива животни се приемат от стадото. Липсата на силно контрастни райета обаче е голямо неудобство, защото те отблъскват мухите цеце.
Photographer captures stunning image of rare BLONDE zebra in wild for the first time https://t.co/Tfy2Lj37oV pic.twitter.com/exlUxw1o4V
— Blog Dady (@TRENDINGHITS1) 3 April 2019
Има и други теории за какво служат райетата на зебрите - с тях изглеждат по-големи, виждат се по-добре на лоша светлина, в движение хипнотизират хищниците, служат за камуфлаж.
Възможно е също в стадото да носят социални плюсове, да са показател за здравословно състояние. Съществува и теория, че зебрите се разпознават по райетата.
Check this out! An extremely rare 'blonde' zebra was photographed in Tanzania’s Serengeti National Park. #HudsonAlpha’s @GregBarsh explains @natgeohttps://t.co/kT0Itk04VZ pic.twitter.com/QI5lnl1MAa
— HudsonAlpha (@hudsonalpha) 1 April 2019
„Русата“ зебра е заснета от фотографа Серджо Питамиц, който се надявал да засече мигрирацията на животните. Когато забелязал необичайното създание, помислил, че се е търкаляло в прахоляка. По-късно осъзнал на какво се е натъкнал.
Албинизмът, който се дължи на недостатъчно меланин в кожата, е разпространен също сред жирафите, пингвините, орангутаните, мишките.
Rare "Blonde" Zebra Photographed In The Wild In Africahttps://t.co/dD2AlYTRXn pic.twitter.com/etqW8PYvvw
— IFLScience (@IFLScience) 1 April 2019
Добави коментар