Малкият тихоокеански архипелаг Острови Кук планира да смени името си, като избере такова, което да напомня за полинезийската му култура, а не за британския мореплавател и изследовател, съобщи Франс прес, цитирана от БТА.
През януари местните власти възложиха на комисия да намери ново местно име за 15-те острова, намиращи се на около 3000 км североизточно от Нова Зеландия. Първоначалната идея беше местното име да се добави до островите Кук, по модела на голямата съседна страна, която понякога се обозначава с името Аотеароа-Нова Зеландия. Председателят на комисията Дани Матароа обаче заяви вчера, че от началото на дискусиите желанието да се отхвърли сегашното име се е засилило. Вместо това се търси име на местния език, който е диалект на маорския.
Матароа уточни, че комисията включва местни историци и хора, запознати с традициите на архипелага. Те търсят име, което да отразява културното наследство на жителите и силната им християнска вяра.
Вицепремиерът Марк Браун подкрепи инициативата, уточнявайки, че предстои дълъг път до промяната на името на 12-хилядната страна.
Възможно е първите хора да са се заселили на островите през 9-и век. Британският мореплавател капитан Джеймс Кук изследва архипелага през 70-те години на 18-и век, а името "Острови Кук" се използва за първи път през 19-и век по инициатива на руски мореплаватели. През 1888 г. островите стават британски протекторат, за да избягнат превземане от Франция, а през 1900 г. са предадени на Нова Зеландия. Архипелагът е независим от 1965 г., но поддържа тесни връзки с Уелингтън, където се определя външната му политика. Гражданите на островите имат право да живеят и работят в Нова Зеландия.
Добави коментар