Френски специалисти от метеорологичния център отговориха на въпроса защо снегът е бял и замръзналата вода е чиста. В изследването си те обясниха и от какво зависи формата на снежинките.
В тази връзка, експертите припомниха, че превръщането на водни суспензии в снежинки с различни форми далеч не е просто. В повечето случаи образуването започва с факта, че водата е привлечена от най-малките твърди частици, които могат да бъдат една стотна от милиметъра в диаметър.
Учените твърдят, че снежните кристали имат девет основни форми: плочка, звезда, стълбче, игла, перце, таралеж, копче за ръкавели, ледени снежинки и едрозърнести снежинки. В тези девет групи се различават 48 вида, явяващи се варианти, комбинации и усложнени основни форми.
Основната форма на снежинката зависи от температурата, при която се образува. Колкото е по-висок облакът, толкова е по-студен.
Високите перести облаци, плаващи при температура под - 35 градуса по Целзий, се състоят от кристални призми, които изглеждат като блестящи висулки на полилей, просветващи на слънчевите лъчи.
Кристалите с различна форма се образуват при различна температура. Ако температурата в облака е в диапазона от – 3 до 0 градуса, то се образуват плоски шестоъгълници; от -5 до -3 градуса се формират игловидни кристали; от -8 до -5 градуса се образуват стълбчета - призми; -12 до -8 граудса отново се появяват плоските шестоъгълници; от -16 до -12 градуса по Целзий възникват първите звездовидни снежинки.
Белият цвят на снега е причинен именно от неговата структура. В леда всички кристали са строго подредени и ориентирани. Следователно светлината преминава през леда, като само леко променя посоката. За разлика от това, снежните ледени кристали са разположени хаотично. В резултат на това светлината, падаща върху една от тях, в пречупена форма, пада върху другата, което отново променя посоката си. Нещо повече, снежинките могат дори да разграждат бялата светлина в цветни спектрални компоненти - но в резултат на всичко това дава точно бял цвят.
Добави коментар