Македонският премиер Зоран Заев заяви, че няма намерение да подава оставка след като на референдума за промяна на името не бяха надхвърлени необходимите 50% избирателна активност. В следващите дни управляващата партия в Македония ще проучи възможността за събиране на 2/3 мнозинство в парламента.
Заев каза, че ще продължи да работи за това страната да влезе в ЕС и НАТО. Той съобщи, че над 650 000 македонци са гласували в референдума, като над 90% подкрепят договора с Гърция за промяна на името. Това е повече, отколкото всяка една партия някога е печелила на парламентарни избори, изтъкна Заев.
При 91% обработени бюлетини активността на референдума в Македония е 36%. 91% от гласувалите са подкрепили членството на страната в ЕС и НАТО чрез приемане на Договора за името с Гърция.
НАТО приветства резултата от референдума. Еврокомисарят по разширяването Йоханес Хан също поздрави македонците.
Минути след края на изборния ден премиерът Зоран Заев обяви, че въпросът на референдума е събрал около 600 000 гласа - повече, отколкото всяка една партия някога е печелила на парламентарни избори.
Веднага след обявяване на край на изобрния ден лагерът на бойкотиращите излезе по улиците. Хиляди македонци, бойкотиращи референдума и доволни от резултата, се събраха в центъра на Скопие, за да отпразнуват провала на референдума.
Под звуците на македонския национален химн и народни песни, бойкотиращите референдума обявиха Договора от Преспа за името с Гърция за невалиден и поискаха оставката на правителството, предаде БНТ.
Гърция заяви, че продължава да подкрепя споразумението с Македония за смяна на името, въпреки че на референдума за договора нямаше достатъчна избирателна активност, предаде БТА.
Гръцкото външно министерство призна, че резултатът от референдума в Македония за това дали страната да смени името си е "противоречив". От една страна, огромното мнозинство от гласувалите подкрепиха споразумението за името; от друга, участието на хората в референдума не беше достатъчно, за да бъде той валиден.
Министерството съобщи, че Гърция уважава решението на македонското население и сега двете страни трябва да действат внимателно, за да запазят импулса за прилагане на споразумението.
Добави коментар