В кухнята на MasterChef тази вечер ще влезе готвачът с три звезди Michelin Итало Баси, за да всее смут с продуктите в кутията – предизвикателство за хоби-готвачите. Един от малкото българи, завършили академията Le Cordon Bleu в Париж – Chef Ивайло Игнатов и неговата съпруга Яна Петрова – професионален винен дегустатор, ще направят комбиниран MasterClass за гладиаторите. Японската техника за паниране темпура ще извади от играта един от най-добрите хоби-готвачи на България.
Кутията на MasterChef ще бъде още по-предизвикателна за 13-те кулинарни гладиатори, защото продуктите в нея ще бъдат подбрани от изключителен кулинар, израстнал във фермерско семейство в Италия, живял на пет континента и събрал вкусове от целия свят. Chef Итало Баси е и най-младият готвач, оглавил ресторант с три звезди Michelin. Темпераментният италианец е подготвил съвсем обикновени продукти от всички краища на света, които могат да покажат опита на готвача като съчетаят международни традиции в едно по-различно ястие.
Кралските скариди, авокадото, киноата, джинджифилът, лаймът, жълтата чушка, лукът, чесънът, мангото и босилекът ще изградят истински кулинарен мост в ръцете на гурото, който ще готви успоредно с гладиаторите на MasterChef. Той ще им демонстрира, че при правилен подбор и добро съчетание на ароматите, разнообразие в текстурите, съчетано с техничност и стабилни познания, може да се получи истински шедьовър и с по-малко разнообразие от продукти.
Вдъхновени от присъствието и професионалния път на Chef Баси, хоби-готвачите ще включат въобръжението, бързината и опита си на най-висока степен. Налудничави идеи като пълнени скариди и киноа с жасминов чай, търговски подход и символизъм ще спечелят поздравленията на журито на трима, отличили се с произведенията си. Един от тях ще се качи на сцената и ще облече дрехите на Андре Токев, Петър Михалчев и Лео Бианки, за да се зареди с нови сили за следващите стъпки към титлата MasterChef, голямата награда от 100 000 лева и курса в Le Cordon Bleu в Лондон. Той ще спечели и стратегическото предимство да спаси трима състезатели и да изпрати на финалната фаза на елиминации други двама.
Един от малкото българи, завършил готварство в академията Le Cordon Bleu в Париж – Chef Ивайло Игнатов и неговата съпруга Яна Петрова – професионален винен дегустатор, ще Дадат MasterClass за приготвянето на рибно филе в „родопски камуфлаж“. Кулинарят ще покаже как се маркира и филетира риба във Франция, правилният начин да счупиш яйце, ще подчертае, че правилният подход е да направиш, а не да поправяш, както и, че трябва да се довериш на усета си, а не да се стараеш да копираш на 100%. И всичко това под формата на методичен, последователен и достъпен урок. Яна Петрова ще даде безценни съвети как се подбира най-доброто вино за конкретно ястие. Тя ще подчертае, че винтовата капачка не е знак за ниска цена или качество, а алтернатива, за да се избегнат 25% дефектни коркови тапи. Специалистът ще посочи и стъпките при дегустация – първо храната се сдъвква без да се преглъща, а след това се отпива.
Впечатлени от любопитните и практични съвети, гладиаторите съвсем ще забравят, че трябва да повторят рецептата за 60 минути и от това зависи пътя им в MasterChef. Респектът към многокомпонентното ястие, страхът един от друг и високите обороти ще накарат някои да допуснат непростими грешки, други – да изпуснат нервите си, а трети – да блеснат с увереност и гордост от резултатите си. Този, който се доближи най-много към оригинала, ще бъде капитан в следващата отборна битка, а двама ще трябва да се борят за оцеляване.
В последния етап на елиминация четирима от най-добрите хоби-готвачи в България ще трябва да приготвят зеленчуци или морски дарове по избор като използват японската техника темпура. Играта на температурна разлика между ледената паста и горещото олио е решаваща за прозрачността и хрупкавостта на панировката, а начинът на нарязване на продуктите – за това да станат готови по едно и също време. Андре Токев, Петър Михалчев и Лео Бианки ще бъдат безкомпромисни за правилното подреждане в чинията, така че да няма омекнали и мазни компоненти. За улеснение на гладиаторите, те ще готвят на газови котлони, които освен, че забързват процеса на термична обработка, имат по-дълъг живот от електрическите и са по-щадящи към съдовете, защото не ги изсушават.
Добави коментар