В Созопол откриха антична амфора, пълна с палмово масло
18:49, 30 авг 16 / Любопитно
25
534
Шрифт:
Под водата край нашите брегове от началото на 60-те години на ХХ век, когато в България започна бурното развитие на подводния спорт, леководолази са открили хиляди амфори. Но само една, открита край Калиакра от американския изследовател Робърт Балард, е била със съхранен товар – солен паламуд.
Амфорите са били универсалният корабен амбалаж през Античността и Средновековието. Нареждани по определен начин те са запълвали плътно корабния трюм. Така се е използвал всеки кубически сантиметър на неголемите трюмни помещения, а товарът е ставал плътна маса, която не е позволявала разместване при вълнение на морето – една от честите причини за гибелта на кораби дори днес. В амфорите са насипвали всичко, което може да тече – жито, вино, зехтин, риба, смоли, масло, дори фурми и пирони.
Любопитно е за какво са използвали древните жители на нашите земи наливното масло. Защото устни сведения на созополски рибари гласят, че при тралене на калкан са вадили десетки амфори с палмово масло. Носили са ги във фабрика за сапун в Бургас, там им го купували или им давали равностойността в калъпчета сапун. Дали древните траки са влагали, както някои днешни мандри, палмово масло в сиренето? Или са го използвали за производство на сапун? Науката засега няма отговор на този въпрос.
Още от „Любопитно“
Последни новини

Борисов продаде и предаде всички членове и симпатизанти на ГЕРБ
07:02, 26 сеп 23 / Политика
Борисов опорочи политическия процес в ГЕРБ - една работеща и добре структурирана партия
11:08, 23 сеп 23 / Политика
Зародишът на европейска България с цар Фердинанд I
07:31, 22 сеп 23 / Idealisti
,,Антитерористичната“ операция в Нагорни Карабах
07:40, 21 сеп 23 / IdealistiИзбрани новини

Американската инвестиция в европейската регионална сигурност
07:30, 27 сеп 23 / Idealisti
Нигер и ефектът на доминото
20:46, 25 сеп 23 / Idealisti
БАТ представя на пазара най-модерната гама продукти без тютюн – veo™
18:56, 25 сеп 23 / Idealisti
Добави коментар