Над 4000 певци и танцьори идват на фолклорния събор „Богородична стъпка“

14:58, 23 авг 16 / Култура 25 406 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Единадесетото издание на Националния тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка“  ще събере тази година над  4000 участници, от 64 български общини. 200 са съставите, които ще се представят на 27 и 28 август на двете сцени в парка на курортното селище Старозагорски минерални бани.

„Впечатлена съм, че всяка година желаещите да се включат във фестивалната програма са все повече, както и посетителите на събора“, коментира зам.-кметът на община Стара Загора Иванка Сотирова. „Представянето на толкова широк форум на живия фолклор, на традициите ни, има за цел да привлече интереса на подрастващите, да ги запознае с традициите и обичаите, с песните и танците. Амбицията ни е всяка година да обогатяваме  съпътстващите програми, за да бъдат подходящи за всяка една възрастова група“, допълни Сотирова.

Участниците ще бъдат оценявани от жури  в състав: народната певица Калинка Згурова, д-р Наталия Рашкова от Института за фолклор при БАН, доц. д-р Валентина Райчева от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, почетният гражданин на Стара Загора и фолклорист акад. Крум Георгиев, фолклорният маестро Димитър Колев –дългогодишен диригент на ансамбъл „Загоре“  и композиторът Кирил Тодоров.

Предвидена е и богата съпътстваща програма. С фолклорен ревю - спектакъл „ Тракийска хубост“, на етнографа д-р Невена Даскалова, ще бъде дадено начало на специалната празнична вечер. На сцената ще излязат и  гайдарят Стефан Янев и родопската певица Мария Каменова. Ще има и празничен  концерт „120 години Тракийско движение в България“, с участието на Васил Михайлов, Манол Михайлов, Калинка Згурова и Фолклорен ансамбъл „Родопа“ – Смолян, както и спектакъл   „Нестинарска магия от Странджа“ с Костадин Михайлов.

За първа година се включва Прабългарска школа за оцеляване „Бага–тур“. Стрелба с лък, езда с пони, меч и щит, въртене на бич са само част от  атракциите, които багатурите ще предложат на зрителите и гостите на събора. Историята ще дойде с Пътуващото читалище „Бащино огнище“. В съпътстващите прояви на форума се включват и Регионалният исторически и Центърът за наука, култура и изкуство.

Традициите оживяват в Селския двор „Добра среща“. Посетителите ще имат възможност да се насладят на вкусни гюзлеми, Кара  Верлерски качамак, билков чай и ръжено кафе. Отново ще има и Улицата на занаятите. 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама