Топ лектори ще обучават русисти във Варненския свободен университет

09:16, 22 авг 16 25 436 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
VIII Международна квалификационна школа „Съвременни педагогически технологии в обучението по руски език като чужд“ започва днес в Руския център на ВСУ „Черноризец Храбър“. Тя е организирана от Варненския свободен университет с подкрепата на Фонд „Русский мир“.

Освен впечатляващото участие на студенти и преподаватели по руски език от 10 държави, по традиция в школата участват топ лектори от Русия и България. Всички занятия водят до една обща цел - да се демонстрират възможностите за използване на съвременните педагогически технологии в практиката на преподаване на руски език като чужд. Кръгът от теми на лекциите, майсторските класове и и кръглите маси е разнообразен.

Сред интересните акценти в програмата на школата са майсторският клас на проф. д.пед.н. Леонид Московкин– „Методическа игра „Да напишем учебник“. Това е иновационна форма за обучение на бъдещите учители по руски език, в която професорът от катедрата по руски език и методика на преподаването му на Санкт-Петербургския държавен университет ще сподели опита си в написването на учебници и ще представи примерни концепции за иновативни учебници. В рамките на майсторския клас участниците ще разработят учебник по свой собствен проект.

Проф. Московкин е един от водещите учени в областта на методиката на преподаване на руски език като чужд. Автор е на повече от 200 научни публикации по темата.

Освен в майсторския клас, участниците в школата ще се срещнат с проф. Московкин в практическия курс „Концепции за иновативни учебници“. В програмата на форума е предвидена и негова лекция на тема: „Продуктивни иновативни технологии в обучението по руски език като чужд“. Той ще се спре на най-разпространените иновативни технологии като театралната, екскурзионната, изследователската и кинотехнологията, както и разглеждането им в контекста на съвременната лингвистична дидактика.

Един от любимите лектори на младите русисти – проф. д.ф.н. Валерий Ефремов, и тази година има ярко присъствие в програмата на Международната квалификационна школа. Двата майсторски класа на проф. Ефремов са свързани с митовете в руския език и джендър стереотипите в руската реклама.

Освен впечатляващата си научно-методическа дейност, Ефремов е водещ и в Санкт-Петербургското „Радио Русия“, където от 2005 г. е автор на предаването „Как е това на руски?“

В майсторския клас „Джендър стереотипи в руската реклама“ Ефремов ще се спре на трансформацията на традиционната патриархална система на полово разграничение и поляризацията на мъжката и женската социална роля, промяната на стереотипите на маскулинизация и феминизация и ролята им в различни сфери на социалния живот, в това число и в рекламата.

Освен двата майсторски класа Евремов ще участва и с лекция на тема „Руският език в съвременния свят“ и семинар-практикум „Новите типове речници като източник на лингвокултурна информация“.

Доц. д-р Надя Чернева е позната на русистите в България като преподавател в катедрата по руска филология и заместник-декан на филологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Научните й интереси са в областта на сравнителното езикознание, лингвокултурологията, философията на езика, интеркултурната комуникация, теорията и практиката на чуждоезиковото обучение.

В програмата на школата доц. Чернева ще се включи с два майсторски класа по темите: "Поликултурното образование и международния тренинг – състояние и перспективи“, посветен на основни аспекти от теорията и практиката на интеркултурното образование и обучение в контекста на глобалните процеси и „На руски: в диалог с културите“ - своеобразен междукултурен тренинг, предназначен за студенти-русисти, представители на различни лингвокултурни общности и етнокултури.

С лекцията „Защо говорим така? (Кратък екскурс в историята на фразеологията)“ и майсторските класове „Мрежови инструменти за преподаватели по руски език като чужд“ и „С песен весело да крачим…“ е свързано тазгодишното участие в международната квалификационна школа на преподавателя от филологическия факултет на Санкт-Петербургския държавен университет Денис Букин.

В рамките на майсторския клас „С песен весело да крачим…“ в интерактивна форма участниците ще се запознаят с различни способи за използване на руските песни в обучението по руски език като чужд.

Международната квалификационна школа ще срещне участниците и с известния специалист в областта на методиката на чуждоезиковото обучение проф. д-р Галина Шамонина – директор на департамент „Чуждоезиково обучение“ и на Руския център на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“.

Проф. Шамонина е лектор в двете кръгли маси: „Младите русисти – важна част от руския свят“ и „Методическа идея: „Вкусовете се различават“ или как да работим с фразеологизмите в национална аудитория“.

Участниците в кръглата маса „Вкусовете се различават“ ще работят по теми, свързани с използването на фразеологизми, включващи названия на храни и напитки на руски и родния им език. Всеки от екипите ще представи своя концепция и методически обосновани идеи за обяснение на значението, произхода, употребата в речта и използването им в процеса на обучение.

Школата – това е обмяна на опит, мисли, идеи и открития, това е търсене на отговори на трудни въпроси, това е умение да представиш своите интереси и активно да участваш в научните дискусии. Слушателите обсъждат най-сериозните и актуални проблеми, отнасящи се не само до иновациите в методиката на преподаването на руски език като чужд, но и в областта на лингвистиката, културологията и много интердисциплинарни проблеми, чието познаване ще им помогне да формират собствена професионално-личностна позиция, да намерят своя индивидуален стил на педагогическо общуване и да изберат креативни методи на преподаване, споделя проф. Галина Шамонина – ръководител на един от най-успешните проекти на Варненски свободен университет и фонд "Русский мир".

​Пълната програма на събитието можете да видите тук: http://www.vfu.bg/shkola2016/files/program.pdf

 

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама