Вижте новородените животни в столичния зоопарк (снимки)
18:55, 24 апр 16 / Любопитно
25
1496
Шрифт:
От зоопарка обясниха, че няма малки лъвчета и тигри не защото трудно се размножават, а защото няма къде да се отглеждат след раждането им. По думите на биолога Катерина Зарева от Екологичния център в Зоологическата градина София другите зоопаркове не искат лъвове, защото си имат и защото са скъпи за отглеждане.
Ето и малките животинчета:
Двумесечно червено кенгуру увеличи броя на критично застрашения вид. Червеното кенгуру се храни с растителност. То се размножава целогодишно, като след раждане малкото кенгуру тежи около 1 грам. Когато стане на около 8 месеца, бебето кенгуру напуска за постоянно торбата на майка си. Червените или още ръждивите кенгура са най-големите двуутробни бозайници на света.
Зоопаркът се е сдобил с големите кенгура чрез Европейската програма за застрашени видове с цел размножаване. Всички тези животни са много ценни и са описани в специална племенна книга. Знае се всеки екземпляр в кой зоопарк се отглежда и какво е потеклото му. Тази програма разпределя животните из зоологическите градини в Европа, така че те да имат здраво поколение и да расте популацията им.
Патагонската мара, която също е застрашен вид, има две малки. Те живеят в едно ограждение заедно с кенгурата, тъй като използват убежищата на други бозайници и в естествената си среда. Патагонските мари също се хранят с трева, листа и плодове и се размножават целогодишно.
В столичния зоопарк скоро са се родили и мармозетки. Те са едни от най-дребните маймунки. Средната им дължина е 136 милиметра без опашката, която е по-дълга от тялото. Бащата носи на гръб малкото и го предава на майката за кърмене.
Антилопата адакс, която е критично застрашен вид, е увеличила своето поколение с малко антилопче. Тези животни се хранят с трева, корени, листа, пъпки и семена. Размножават се обикновено през зимата и ранната пролет. В дивата природа са останали по-малко от 300 индивида. Разпространени са в Северна Африка.
Муфлоните също са допринесли за увеличаването на вида си в зоопарка. Те са предшественици на овцете и са ловен обект в България. Муфлоните също са тревопасни, а размножителният им период е ноември -декември. Само мъжкият муфлон има рога, по чиито линии може да се определи на каква възраст е.
Гривестият козирог е уязвим вид, който е с тенденция при популацията към намаляване. В зоопарка вече има малки козирогчета. Естественото им разпространение е Северозападна и Централна Африка. Те се хранят с растителност и се размножават през октомври-ноември. И мъжките, и женските козирози имат рога.
Египетските лешояди пък още не са снесли яйца, но си правят гнездо. Те са най-малките лешояди и на Балканския полуостров са застрашен вид. Интересното при тези птици е, че те са моногамни и трудно се чифтосват. В столичния зоопарк те са увеличили популацията като младите лешояди вече са отделени в друга клетка.
Скоро зоопаркът ще бъде реконструиран. Ремонтните дейности ще започнат от залата с големите котки и залите на приматите. Те ще бъдат разширени, огражденията ще обхванат околните зелени площи, ще бъдат поставени и стъкла за различни гледни точки на посетителите на зоопарка, съобщиха от Зоологическата градина.
Добави коментар