Георги Търновалийски: Сезирахме Конституционния съд за здравната реформа
15:02, 13 юли 15 / Любопитно
25
481
Шрифт:
Социалистите оспорват разделянето на пакетите за здравни услуги на два – основен и допълнителен, по неясните критерии за социално значими заболявания и други заболявания.
"Нашите мотиви са, че тази реформа на здравния министър ограничава възможностите на гражданите за достъп до здравеопазване, което е отнемане на конституционно право", подчерта Георги Търновалийски.
По думите му за пореден път с реформаторска страст се разделя обществото, като в случая става въпрос за разделение по линия "пациенти със социално значими заболявания и пациенти с други заболявания".
"Къде остава превенцията, също не е ясно", посочи Търновалийски. Той предупреди, че хората, които досега не са плащали здравни вноски, ще останат трайно изключени от системата.
"Убеден съм, че няма българин, който да не разбира това задължение, и ако е имал възможност да внася здравни осигуровки, щеше да го прави", каза пловдивският депутат. Увеличаването на периода за разплащане с НЗОК от 3 на 5 години назад ще лиши от здравеопазване стотици хиляди българи, стана ясно от думите му.
Той разкритикува остро и другият законопроект на здравното министерство – този за лечебните заведения, който влиза на първо четене в Народното събрание утре.
"Цяла глава от него е посветена на приватизацията на болниците. Въпреки заявките на премиера и министъра, че се отказват от раздържавяване на този етап, законопроектът рамкира именно политиката на приватизация. Ние сме категорично против и сме изумени, че се прави такова предложение без анализ, без оценка на въздействие върху другите системи и без обществен дебат", каза Георги Търновалийски.
Той обясни, че законопроектът на д-р Москов снижава изискванията за управители на лечебни заведения.
"Досега те трябваше да имат диплома по здравен мениджмънт, но с поправките вече не е необходимо. Очевидно целта е да се назначат подходящите хора – реформатори, които да проведат „правилната” приватизацията, както по времето на Костов", посочи депутатът социалист.
"УМБАЛ "Св. Георги" има 40 млн. лв. натрупани задължения, т.е. към момента може да бъде сложена на тезгяха. Ако стане частна ще развива само онези дейности, които й носят най-високата и сигурна печалба, останалите ще бъдат ликвидирани", даде пример Търновалийски.
По думите му позицията за приватизация само на дейности в болниците без техните материални активи, които да остават държавни или общински, също е неприемлива.
"Това означава държавата да продължи да се грижи за базата на лечебните заведения, но да не печели от дейностите, това е неприемливо", завърши Георги Търновалойски, член на постоянната комисия по здравеопазване. Той е категоричен, че здравната реформа изисква задълбочен анализ, оценка за ефектите и публичен диалог, а защо не и референдум по темата.
Добави коментар