Годините минават, но ужасяващият спомен от 11 септември 2001 г. оставя дълбока рана в сърцата на хиляди души. Поредицата от самоубийствени атентати са едни от най-мащабните и трагични събития, белязали началото на 21 век. Днес се навършват 21 години от тях и именно затова обръщаме поглед назад, за да си спомним какво е довело до трагичната смърт на хиляди. А и да направим равносметка към днешна дата.
Какво се случи?
2 часа - само толкова са нужни, за да се сринат до основи най-високите по това време кули в САЩ. Часът е 8.46 ч., когато пътнически самолет на „Американ Еърлайнс“ от Бостън за Лос Анджелес се врязва в северната кула на Световния търговски център в Ню Йорк. Броени минути по-късно, в 9.03 ч., друг пътнически самолет на същата авиокомпания се разбива в южната кула на търговския център. Това се случва пред камерите на няколко телевизии, които вече предават кадри от пожара на северната кула.
Следва удар на похитен самолет в Пентагона в 9.37 ч. Редовният му маршрут е от Международно летище Вашингтон Дулс до Международно летище Лос Анджелис. Четвърти самолет, под контрола на четирима терористи, се забива в 10.03 ч. в поле в Югозападна Пенсилвания, на около 240 км северозападно от Вашингтон. Предполага се, че целта на полета е бил Капитолия или Белия дом, но пътниците се противопоставят на похитителите и те го забиват в поле край Шанксвил. Редовният маршрут на полета е трябвало да бъде от Международно летище Нюарк до това в Сан Франциско, продължавайки до Нарита в Токио.
Причината
Като мотиви за атентатите групировката „Ал-Кайда“ и лидерът ѝ Осама бин Ладен, които поемат отговорността за атентатите, посочват американската подкрепа за Израел, присъствието на американски военни сили в Саудитска Арабия и санкциите срещу Ирак.
Последиците от 9/11
Равносметката от шокиращите събития: 2 977 жертви, без 19-те терористи, и пълно опустошение до кота нула на символични за американската мощ сгради. Никой от пътниците в отвлечените самолети не оцелява. Основната част от жертвите са цивилни лица от 90 държави. Загиват също така и полицаи, пожарникари и други спасителни работници. Страх, ужас и паника пронизват хората в целия свят. От този ден нататък вече нищо не е същото. Устоите на свободата в могъщата американска демокрация са главоломно разклатени. Сблъсъкът на цивилизациите става все по-изострен, а религиозните и етнически конфликти - по-дълбоки от всякога.
Началото на най-дългата война на САЩ
Тази паметна дата слага и началото на най-дългата война на САЩ. Месец след кървавото нападение, на 7 октомври 2001 г., тогавашният президент Джордж Буш-младши започва инвазия в Афганистан. Американските, британските и афганистанските сили на Обединения фронт (Северния алианс) си поставят за цел да унищожат „Ал-Кайда“ и Бин Ладен, както и да премахнат талибанския режим, укриващ терористичната група в Афганистан. Те обещават на афганистанския народ, че ще демократизират страната, а един от главните аргументи в полза на окупацията е и защитата на правата на жените. Така режимът на талибаните пада през ноември 2001 г. Много държави по света засилват мерките за сигурност и въвеждат антитерористично законодателство. А през май 2011 г. Бин Ладен е открит и убит.
Ще се завърне ли ислямският тероризъм?
Америка забрави мощта на ислямизма
20 години по-късно, със сегашното си изтегляне от Афганистан, САЩ позволиха връщането именно на талибаните на власт. А с това отвориха и вратата за завръщането на ислямския тероризъм.
В Европа чувството на несигурност расте все повече, а Америка сякаш се изтощи да се бори. Или забрави на какви дела са способни фанатизираните млади ислямисти. Явно за американците залогът всъщност не са били правата на жените или демокрацията, а политическите интереси. Вярно, че разходите за операциите в Афганистан са огромни, но Европа и САЩ не биваше да проявяват безразличие и небрежност.
Кутията на Пандора вече е отворена, а на света не му остава нищо друго, освен да се бори срещу податливостта към радикализиране на толкова много млади мюсюлмани. В противен случай терорът отново ще има повод да пирува...
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар