Плевенско сдружение стартира проект за борба с туберкулозата
13:30, 07 юни 16
25
398
Шрифт:
Проектът е част от Националната програма за профилактика и лечение на опасната болест и е насочена към най - рисковите групи - ромските общности, зависимите от наркотици и лица с алкохолна зависимост. Димитрова уточни, че програмата се финансира от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария.
"Преди три години за първи път участвахме в тази програма. Сега отново кандидатствахме успешно и с одобрението на здравното министерство ще я проведем за втори път. Разликата сега е, че се включват лица с наркотична или алкохолна зависимости, които също са сред най-рисковите за заразяване", каза председателката.
Програмата ще се изпълни в два основни етапа: картографиране и работа на терен. При първата част ще бъдат идентифицирани и описани огнищата на туберкулоза в областта сред компактните общности. Във втория стадий ще се работи с целевите групи за популяризиране на профилактичните мерки, начините на лечение, мотивиране на лицата да се изследват при съмнение за заразяване, привличане на доброволци.
"Наш ангажимент е и да проследяваме лечението на лица напуснали стационара. Те ще бъдат стимулирани да се лекуват с ваучери. Лечението от туберкулоза е дълъг процес и най-голямата опасност е, че доста често пациентите напускат болниците без разрешение - в момента в който стъпят на крака. Това е особено опасно, защото в този стадий те продължават да са носители на болестта. В такива случаи търсим съдействие от местните власти и полицията"
Още от „“

По-добре за страната ни е да има правителство в сегашния формат на парламента
19:59, 20 мар 24 /
ЕРМ Запад мобилизира допълнителни екипи за отстраняване на авариите, причинени от лошото време
14:20, 26 ное 23 /
Поглед назад: Битката за Плевен - битка за цяла България
10:30, 10 дек 22 /
Възможни са смущения в електрозахранването на Плевен на 3 октомври
12:00, 01 окт 22 /Последни новини

Разбиране на страничните залози в Блекджек
07:10, 19 юни 25 / Свят
Свободната преса има значение
18:16, 18 юни 25 / Idealisti
Разрбридане на демокрацията
07:10, 16 юни 25 / Idealisti
Добави коментар