Експерти предлагат три варианта за допълнителна вода към язовир „Студена“

18:42, 12 дек 19 / Политика 25 3617 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

''В последните 15 дни проведохме срещи с експерти, инженери, хидролози, спелеолози, за да получим предложения за допълнителни водни количества към язовир „Студена“. Всички те са изпратени към Министерството на околната среда и водите. Необходимо е специалистите от Басейнова дирекция да ги анализират и да преценят кои са възможни за изпълнение, тъй като това е намеса във вододайната зона на съоръжението''.

Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова при участието си в днешното заседание на парламентарната Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление, съобщават от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.  

Жители на три пернишки села блокираха път Е-79

Получените предложения са три. Първото предвижда извършване на тестови сондажи на дълбочина между 150 м и 250 м във вододайната зона на яз. „Студена“, които да дадат информация за количеството и качеството на водата, след което да се реши дали да се правят постоянни сондажи, с които да се черпи вода в аварийни ситуации. То включва и изграждане на водопровод за отвеждане на водата от сондажите директно към пречиствателната станция за питейни води.

Второто предложение е свързано със съществуващ естествен резервоар при помпена станция „Крапец“, чийто бент да се премахне и водата да се пусне към язовира. Предлага се също и черпене на вода от пещери. Третото възможно решение е във връзка със съществуващ според стари карти водоизточник при с. Друган, който не се използва. Според наличната за него информация той е бил с дебит от 100 л/сек., като тази информация трябва да бъде проверена на място.

Отлагат въвеждането на по-строг режим на водата в Перник

''Нямаме компетенции да проверим и оценим дали първите две предложения са изпълними. Това може да се каже от инженери хидролози и затова са изпратени към МОСВ по компетентност'', обясни министърът.

Петя Аврамова съобщи, че вчера във ВиК Перник е назначен прокурист с широки правомощия, който е препоръчан като добър експерт от кмета на Перник още при първата проведена с него среща в МРРБ. ''Очакваме той да бъде вписан в Агенцията по вписванията. Поискали сме да има широки правомощия, за да може да се използва неговия капацитет. Надявам се комуникацията между дружеството и общината, която беше затруднена, вече да бъде много добра и с общи усилия да намерим решение за Перник'', коментира тя.

Радев: Кризата с водата в Перник е недопустима за 21 век

В отговор на въпрос регионалният министър заяви, че до последния момент МРРБ не е било официално информирано за искането за въвеждане на воден режим. Тя посочи, че управителят на ВиК оператора е задължен да уведоми териториалните органи на властта, каквито са кметът и областният управител.

''С моя заповед бе създадена работна група, която да проследи експлоатацията на съоръжението от 1 януари т.г. до момента на включване на режима. Вече е изготвен доклад. Компетентните органи също ще проверят дали е имало грешки при черпене на вода от язовира и чия е отговорността'', каза още Аврамова.

Регионалният министър подчерта, че МРРБ няма отношение към режима на водочерпене, не притежава и не събира информация за притока, оттока и наличните количества вода в язовира. Тя се събира в Министерството на околната среда и водите, което може да ограничи ползването.

''Ще бъде некоректно да кажем, че режимът може да спре преди да има приток към язовира. В последните четири дни той е пет пъти по-малък от оттока. Режимът е необходим, за да може да съхраним вода за по-дълго време'', каза още тя и напомни, че яз. „Студена“ е едногодишен изравнител, чиито основни притоци са от снеготопенето и дъждовете.

Аврамова: Водата от "Студена" не е източвана заради ремонта на язовирната стена

Министърът обърна внимание, че действащият в момента режим на водоснабдяването в Перник е въведен от кмета, като от самото начало  ВиК дружеството е предложило вода да има в интервала 16.00 до 22.00 часа. Това не е прието и е въведен двуразов режим. Заради породените от него много аварии и силно амортизирана мрежа операторът отново предлага той да е с еднократно пускане и спиране в денонощие, като обхваща всички населени места в общината. Решението за това трябва да бъде взето на местно ниво.

В много от градовете ВиК инфраструктурата е амортизирана, посочи Петя Аврамова. Тя информира, че с реализацията на водния проект в Габрово през миналия програмен период загубите на вода са намалени наполовина.

Тя обърна внимание, че Община Перник не е кандидатствала за финансиране на такива мерки по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013“, като негативите от многото години без рехабилитация се виждат сега. Хубаво е, че за Перник има изготвено регионално прединвестиционно проучване и ВиК Перник вече има договор по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ за 106 млн. лв., чиято реализация трябва да започне през 2020 година, коментира министърът. Тези средства няма да решат изцяло проблема, но ще намалят загубите в по-поносими размери, допълни тя.

Попитана кога се очаква да има Закон за водоснабдяването и канализацията, който да регулира отрасъла, министър Аврамова информира, че се предвижда през месец май следващата година да има готови текстове, които да бъдат публикувани за обществено обсъждане.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама