Отговорност за несправянето с протеста трябва да се търси от СДВР и от Калин Стоянов

11:44, 25 ное 23 / Политика 25 2554 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini

Временната комисия няма функцията на разследващ орган и това много ясно е записано и в правилника за дейността на Народното събрание. Интерпретацията от страна на някои депутати дава възможност да се върви в тази посока. Тя трябва да изследва цялостната ситуация на фактите и обстоятелствата от това насилие, което беше упражнено върху българските граждани от полицейски служители.

Това каза Цветан Цветанов председател на Републиканци за България и бивш вътрешен министър в „Денят започва с Георги Любенов“.

„Аз съм убеден, че в тази временна комисия трябва да се направи всичко възможно да се види цялостния преглед на управленската програма, която има днес правителството и всички заложени мерки. Ние там не виждаме стратегическата визия. Там няма абсолютно нищо, което да е свързано с тази превантивна дейност, която трябва да бъде извършена преди провеждането на подобни събития".

"Трябва първо да се види какво е било предприето от професионалното и политическото ръководство на МВР, за да не се стигне до подобни инциденти. Ние винаги вървим малко кампанийно след всяка една ситуация или конфликт и веднага започваме да казваме, че ще правим нещо от днес нататък. Но защо не е направено досега“, попита Цветанов".

Той подчерта, че именно днес на 25 ноември - Международния ден срещу насилието над жени, кампания на ООН, тази година има за цел да призове правителствата по света да споделят какви мерки предприемат относно превенция на насилието основано на базата на пола.

„Това е една тема, която през последните години се подвига само при определен инцидент, която можеш да координираш и ако не си се справил с правенето на тази политика да подадеш оставка“, каза Цветанов.

По думите на бившия вътрешен министър за несправянето със ситуацията на протеста от 16 ноември отговорност трябва да понесат от Столичната дирекция на МВР, защото те отговарят за координацията и министърът, който трябва да осигури необходимата среда, за да могат да бъдат осъществени всички тези превантивни мерки.

Цветанов подчерта, че охраната на обществения ред и планираните мероприятия се прави от МВР.

„Тук трябва да имаш изпреварваща информация. За този протест се говореше предходните две седмици, а министърът на вътрешните работи само ден пред провеждането му каза, че няма да има проблем с агитките и феновете на съответните клубове, които ще бъдат на този протест. Първо трябва да направиш отсяване и съответното събеседване с лица, които имат подобни наклонности и извършват такива провокативни действия. Защото в момента всички се сложиха под един знаменател обществото иска да бие МВР, а МВР иска да бие гражданите. Няма такова нещо. Трябва да направим много ясно разграничаване между тези служители, които са превишили правата си и да подкрепим и да застанем зад тези служители, които изпълняваха задълженията си. Но, за да си там на първа линия и да извършваш тези действия някой е направил необходимите планове и координация, трябва се види каква е същността и какви са допуснатите грешки“.

Той изрази мнение, че не е трябвало да се използва водното оръдие, защото е имало голям емоционален заряд на протеста и е провокирало и създало още повече напрежение. Цветан Цветанов отново зададе въпроса, защо Калин Стоянов е издигнат от Бойко Рашков и заема тази позиция?

„Също така акад. Николай Денков трябва да каже как и по какъв начин Калин Стоянов е попаднал в този състав. В тази управленска програма основният приоритет на МВР това е Шенген, нали това е и основният приоритет на правителството. В раздела „Вътрешни работи“ на управленската програма на правителството този приоритет трябваше да бъде изпълнен до октомври 2023 г. с положително решение на Съвета на министрите. Ние нямаме такова решение, а останалите мерки, които са предвидени в раздела на управленската програма в раздел „Вътрешни работи“ е със срок декември 2024 г. или май-юни 2024 г. Това означава, че има един огромен дефицит, няма неотложни краткосрочни и дългосрочни мерки, които да са заложени“, добави Цветанов.

Той даде за пример неотложните проблеми, които стоят на дневен ред пред обществото, но никой не се занимава с тях, а именно пътната безопасност и наркотиците, които заливат българските училища.

„Родителите са тези, които последни разбират, че техните деца са зависими и никой не прави превантивни действия и няма полицейско присъствие, което трябва да има в тези учебни заведения“.

Относно това, че премиерът Денков каза, че е доволен от работата на вътрешния министър Калин Стоянов по темата „Шенген“, Цветанов отново подчерта, че в управленската програма на правителството за Шенген са записани мерки и е сложен срок декември 2024 г. „Това означава, че отново не сме изпълнили тези критерии, а там трябва да се напише, че тези действия са постоянни, което означава, че винаги работиш, за да ги обновяваш и надграждаш“.

"Всеки един министър колкото и да се възприема като експерт, той е част от политическата ситуация и е представител на политическата класа. Той е предложен от политически лица, които са направили съответното правителство“, подчерта Цветан Цветанов.

„Политиците трябва да бъдат разтревожени за състоянието на държавата и липсата на реформи и управленска мощ, защото в момента това е една ситуация, която обсъждаме, но вчера отново имаше протести, относно приемането на Бюджета. Сегашният бюджет, който ни се предлага има много хвалебствия, че ще има голяма разходна част, която ще бъде за инвестиции. В момента и там няма никаква реформа".

"След приключването на местните избори се очаква, че за следващите 4 години би трябвало да има устойчива местна власт, ако имаме и стабилна държава. Много от новоизбраните кметове попаднаха в минно поле, стъпвайки в длъжност като кметове. Не беше удачно да поискаш от кметовете да ти дадат проекти на стойност 1 млрд. лв. Старите, които са новоизбрани ще имат тази готовност, но новите някои не са встъпили в длъжност, не са си избрали съответните екипи, нямат и председатели на общинските съвети и започват да излизат пресрочени задължения, които трябва да бъдат платени".

"Смятам, че в момента държавните институции призвани да бранят обществения интерес и финансите на държавата в лицето на Сметната палата и АДФИ трябва задължително да влязат на проверки при тези кметове и кметства, които са избрани. Защото сега е моментът да бъдат заложени правила и да се знае, че следващите 4 години този кмет и администрация ще работят по тях. Убеден съм, че много от кметовете ще имат необходимост от финансови планове, които да стабилизират общината. Това трябва да стане с подкрепата на държавата, но когато имаш констатациите за тези злоупотреби. Отново се хвърлят едни пари на калпак, а може би трябваше да бъдат заделени и докато бъдат извършени определените стабилизиращи мерки“, каза Цветан Цветанов.

„Сега е моментът кметовете на малките населени места, които влизат в Националното сдружение на кметовете на кметства, които са недолюбвани от общинските кметове, нека държавата с делегираните бюджети, които дава да заделят минимални средства за тези кметства“, призова Цветанов.

"Оставката на Калин Стоянов ще бъде на дневен ред през предстоящите седмици, въпреки неговото нежелание да си я подаде. Видяхме какъв конфликт възникна между Кирил Петков и Калин Стоянов, смятам, че ще има доста сериозен политически дебат, но трябва да се говори за политики. Държавното управление не се справя с инструментариумът, който има и със стратегическата рамка, която трябва да представи на политическата класа в българския парламент, за да бъдат подкрепени за съответните реформи и да бъдат направени съответните организационни мерки“, добави още Цветан Цветанов.

„Никой обаче в България на база на този вътрешнополитически дебат, който водим не забеляза какво се случи точно преди една седмица в Европейския парламент. Имаше гласуване на работната група за промяна на гласуванията и ветото, което може да бъде налагано от държава членка в ЕС. Това, което беше прието от този доклад на работната група, че вече решенията ще се взимат с квалифицирано мнозинство. Това означава, че България и подобни държави няма да могат да налагат вето за определени важни решения свързани с вътрешнополитически такива".

"Когато погледнем кой и как гласува от евродепутатите виждаме, че половината не са гласували, а другата половина са гласували в различна посока. Ето още един дефицит, който има в политическия аспект и липсата на основни приоритети на правителството и българските институции да говорят в един глас".

Цветанов изтъкна че нямаме елементарна външнополитическа логика по основни приоритети, които могат да бъдат изпълнени и да може да се лобира и да съдейства те да се случат.

"Евроизборите могат да направят промяна и във вътрешнополитически план, защото те могат да предизвикат вътрешни сътресения“, каза в заключение Цветанов.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама