След като присъства на победата на френския отбор срещу Мароко на 14 декември, френският държавен глава се върна в Катар за финала на 18 декември. Жест, който далеч не остава без последствия за планетата и за публичните финанси, както разкрива „Le Point“, който изчисли разходите.
Аржентинският президент Алберто Фернандес реши да не пътува до Катар за финала на Световното първенство по футбол. Решение, основано не на евентуална липса на интерес към националния спорт, а на суеверие. Отсъствайки от последните пет мача на Аржентина, които завършиха с победи, президентът предпочете да се лиши от това удоволствие от страх да не донесе лош късмет на аржентинските играчи. Решение, за което той несъмнено не съжалява в момента и което също така позволи на Аржентина да направи някои икономии.
От друга страна, Еманюел Макрон искаше да подкрепи Les Bleus (сините бел.ред) в невероятното им пътуване и не пестеше средства за разходи. В броя от 18 декември на „Le Point“ са изчислени сумите, свързани с пътуванията на президента до Катар, и те са доста зашеметяващи. Защото държавният глава е подходил към нещата с голям стил. Когато обичаш, не броиш...
Вестникът установява, че двете пътувания на Еманюел Макрон до Катар, за да присъства на полуфинала срещу Мароко и на финала срещу Аржентина, са стрували на данъкоплатците около 501 000 евро, или 31 години минимална работна заплата. Тази сума е изчислена въз основа на разходите за час полет, предоставени от Сметната палата и Елисейския дворец, както и въз основа на данните за пътуванията на двата президентски самолета - A330 и Falcon 7X.
В изчислението на разходите седмичникът не е взел предвид инфлацията от последните години и увеличението на цената на петрола, и се основава на последните данни, предоставени през 2019 г. от Елисейския дворец (22 482 евро на час полет на A330). Цената на полетите на Falcon 7X се оценява на 5500 евро на летателен час. Вестникът разкрива също, че вторият Falcon X на президентството също е бил в Катар от 16 декември, но не можа да научи „със сигурност“ на кой избран представител на републиката може да се „припише този разход“, пише БГНЕС.
А по отношение на екологията резултатите от тези обиколки едва ли са по-задоволителни. Оценката на „Le Point“ за въглеродните емисии на президентските пътувания, посветени на Световната купа, възлиза на 480 тона CO2 еквивалент, или 53 години от въглеродния отпечатък на средния французин. Седмичното списание изважда престоя в Египет и Йордания за държавни мисии на връщане от Доха след финала. Ако ги съберем, сметката възлиза на 812 000 евро и 725 тона еквивалент на CO2.
Това е петно върху документацията в момент, когато президентът реши да пропусне COP15 за опазване на биологичното разнообразие, която завършва в Монреал. По време на международната конференция една неправителствена организация напомни на френския държавен глава, че е трябвало „да бъде в Монреал, а не в Катар“. За лош късмет на планетата и публичните финанси, тази седмица Еманюел Макрон имаше очи само за сините...
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар