Китайската полиция използва данни от мобилни телефони, за да проследи протестиращите

15:50, 03 дек 22 / Свят 25 1425 Шрифт:
Автор: Георги Павлов

Китайските власти използват данни от мобилни телефони, за да проследят протестиращи, които демонстрираха срещу строгите ограничения на правителството за COVID-19 в Пекин, според запис на телефонен разговор между протестиращ и полиция, чут от CNN.

Стотици демонстранти се събраха покрай река Лиангма в Пекин в неделя вечерта, призовавайки за край на непрестанните COVID-19 тестове и блокировки. Някои също осъдиха цензурата и призоваха за по-големи политически свободи.

Извънредната проява на недоволство в сърцето на китайската столица приключи, до голяма степен, мирно в ранните часове на понеделник. Притеснителното е, че някои протестиращи получиха телефонни обаждания от полицията със запитване за тяхното участие.

Протестиращ сподели пред CNN, че е получил телефонно обаждане в сряда от полицейски служител, който разкрива, че е бил проследен, тъй като сигналът на мобилния им телефон е записан в близост до мястото на протеста.

Според записа на телефонния разговор, прослушан от CNN, протестиращият е бил попитан дали е ходил до река Лиангма в неделя вечер. Когато отрекъл да е бил там, обаждащият попитал: „Тогава защо номерът на мобилния ви телефон се появи там?“

В Китай всички потребители на мобилни телефони са задължени по закон да регистрират истинското си име и национален идентификационен номер при доставчиците на телекомуникационни услуги.

На протестиращия също е казано да се яви в полицейския участък за разпит и да подпише протокол. Когато попитали защо трябва да се съобразят, обаждащият се споделил, че това е „заповед от Общинското бюро за обществена сигурност в Пекин“, според записа.

Някои демонстранти взеха предпазни мерки да не бъдат проследени или идентифицирани. Протестираща жена сподели пред CNN, че е държала телефона си в самолетен режим по време на демонстрацията и не е била потърсена от полицията до четвъртък следобед.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Въпреки че в Китай има протести срещу местни оплаквания, настоящата вълна от демонстрации е безпрецедентна след про-демократичното движение на площад Тиенанмън от 1989 г. Откакто китайският лидер Си Дзинпин дойде на власт през 2012 г., Комунистическата партия затегна контрола си върху всички аспекти на живот, започна мащабна репресия срещу несъгласието и изгради високотехнологична държава за наблюдение.

Държавният апарат на Китай се задейства бързо тази седмица, за да потуши масовите протести, които обхванаха страната, поддържайки силно полицейско присъствие на места, където тълпи се бяха събрали през уикенда или планираха да го направят.

В Шанхай, където се проведоха едни от най-смелите протести с тълпи, призоваващи за отстраняването на Си в две последователни нощи, полицията претърси мобилните телефони на жителите по улиците и в метрото за виртуални частни мрежи (VPN), които могат да се използват за заобикаляне на китайската интернет защитна стена. Така приложения като Twitter и Telegram, които макар и забранени в страната, бяха използвани от протестиращи.

Полицията конфискува и мобилните телефони на арестуваните протестиращи, според двама очевидци, сподели CNN.

Протестиращ, който бе арестуван през уикенда, сподели, че му е наредено да предаде телефона и паролата си на полицията като „доказателство“.

Той сподели, че се опасяват, че полицията ще експортира данните от телефона му, след като е бил конфискуван от полицаи, които mu казали, че може да им бъде върнат телефона седмица по-късно.

Друг протестиращ сподели, че полицията е върнала телефона им при освобождаването им, но полицаите са изтрили албума със снимки и са премахнали приложението на социалната мрежа WeChat.

Реакцията на китайските власти е повече от очаквана предвид масовата цензура в държавата. Интересно е колко още ще продължи режимът на Си по този начин преди да е нужно да се извърши цялостна промяна. Подобни проблеми са още по-контрастни на фона на смърта на бившия президент Дзян Дзъмин, по-рано тази седмица, известен с по-отворените си политически позиции. 

***

Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във FacebookInstagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама