Бившият китайски лидер Дзян Дзъмин почина на 96 години

15:21, 30 ное 22 / Свят 25 2698 Шрифт:
Автор: Георги Павлов

Бившият китайски лидер Дзян Дзъмин почина на 96 години.

Държавните медии съобщиха, че той е починал малко след обяд в Шанхай в сряда.

Като една от основните фигури в китайската история през последните десетилетия, той ръководи държавата във време, в което отбеляза бърз растеж.

Смъртта му идва в критичен момент, в който Китай вижда едни от най-сериозните си протести след Тиенанмън, като много протестират срещу ограниченията на COVID-19.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китайската комунистическа партия съобщи с изявление, че  е починал от левкемия и полиорганна недостатъчност.

В изявлението се добавя, че  е признат за "изключителен лидер с висок престиж" и "отдавна изпитан комунистически боец".

Дзян се издигна на власт след кървавите репресии през 1989 г. срещу протестиращите на и около площад Тиенанмън в Пекин, което доведе до международното отхвърляне на Китай.

Събитието предизвика ожесточена борба за власт на върха на комунистическата партия между твърдолинейни реакционери и реформатори.

Това доведе до издигането на висок пост на Дзян, който първоначално бе възприеман като непостоянен бюрократ. Той беше избран за компромисен лидер с надеждата, че ще обедини хардлайнерите и по-либералните елементи на държавата.

Под негово управление бе изкована стабилна икономика, комунистите затегнаха властта си и Китай зае мястото си на челната маса на световните сили.

Той ръководи мирното предаване на Хонконг през 1997 г. и влизането на Китай в Световната търговска организация през 2001 г., което преплита страната с глобалната икономика.

Напомняме, че политическите реформи също бяха оставени настрана, смазвайки вътрешното несъгласие, същевременно поддържайки твърда позиция спрямо Тайван. Той бе критикуван за жестокото потушаване на религиозното движение Фалун Гонг през 1999 г., която бе разглеждана като заплаха за Комунистическата партия.

В опит да модернизира партията и да гарантира позицията си в Комунистическата партия, Дзян излезе със собствена политическа идеология - теорията за трите представителства.

По време на управлението си Дзян се стреми да заздрави връзките със САЩ, посещавайки страната няколко пъти и предлагайки на тогавашния президент Джордж Буш сътрудничество във "войната срещу тероризма" на Вашингтон след атентатите на 11 септември. Очевидно е, че контрастите между Си и Дзян са немалко.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В страна, която не е известна с ярките си лидери, той бе смятан за по-колоритна личност от своите наследници. Той запомнящо се пееше Елвис Пресли на международна среща и ексцентрично отиде да плува край бреговете на Хавай.

В по-късните си години той се оттегли от правителството, появявайки се рядко публично. Но дори когато стана по-малко забележим, онлайн той стана особен обект на забавни интернет мемета.

Много китайци нежно карикатуризираха характерните му големи очила и оприличиха вида му на жаба. Младите фенове се нарекоха "поклонници на жабите". Интересно е, че сегашният лидер на Китай, Си Дзинпин, е често оприличаван подигравателно с Мечо Пух, което доведе до временно баннаването на героя в страната.

Наследниците на Дзян като президент, Ху Джинтао - който беше очевидно отстранен от конференцията на ККП миналия месец - и Си Дзинпин, трябва да присъстват на погребението му, според списък, публикуван от подкрепяния от държавата Global Times.

Смъртта на Дзян напомни за един лидер, който е готов да направи повече в името на държавата без да компроментира националния план. За разлика от Си, Дзян се изявяваше като много по-комуникативен и отворен към външен диалог лидер, който помогна на държавата да се задържи икономически на фона на международното напрежение.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Интересно е дали историята се повтаря със Си, който е все по-амбивалентен за позициите на държавата спрямо важни събития и дали е възможно китайската държава да бъде маргинализирана отново международно заради уйгурския геноцид в Синдзян и/или пристрастията към Русия. Сред тези питанки е важно да се зададе и въпроса за възможността за нов прогресивен китайски лидер в бъдеще.

***

Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във FacebookInstagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама