Изборите отминаха, ясни са резултатите. Лидерите на партиите обаче мълчат. Не се чува радост и от победителите - ГЕРБ. А някои политолози вече изчисляват кога евентуално бихме могли отново да отидем на избори, ако не се сформира управляваща коалиция. Възможна ли е въобще такава? И защо отново имаме рекордно ниска избирателна активност от 1990 г.?
Ето някои изводи от отминалия вот, които направи пиар специалистът Любомир Аламанов във Facebook:
-
Политическата класа е длъжник на хората. Все още не може да предложи продукт, да не кажа продукти, които да се възприемат положително от мнозинството.
-
Кампанията беше грозна, една от най-грозните за последните години.
-
Ниска избирателна активност. По-ниска даже от предвижданата.
-
Някои политически субекти работеха за тази ниска активност. За да увеличат тежестта на партийните активисти. Те явно се справиха добре, отказаха мнозинството от правото на глас.
-
Формулировката за „спечелване“ на изборите е погрешна. Не печели този, който има най-много гласове, а този, който може да управлява.
-
При избирателна активност под 39% резултатите са повече от очаквани. Единствената лека изненада е, че ИТН няма да минат 4-процентовата бариера и ще останат отвън. Явно отвращението на хората към лъжите и провалянето на няколко парламента и едно правителство се отразява.
-
ПП регистрират отлив на гласове. Трябва да си направят добър анализ за външните фактори, както и за собствените си грешки.
-
ГЕРБ имат около 640 000 гласа. Малко под психологическата граница от 650 000, както се очакваше. И малко над резултата си от 2021 г. Толкова, това им е електората.
-
Очевидно ГЕРБ и ДПС здраво държат местната власт. Местните избори следващата година ще имат огромно значение за разбиване на феодалните модели.
-
БСП категорично застана на страната на Путин, за разлика от ситуацията при изборите миналата година. Това ще се отрази при желанието на останалите за коалиция с тях.
-
Не се очакват светли дни за Корнелия Нинова. Тя успя да оцелее при предишните опити да бъде свалена, но сегашната 5-та позиция с 9.30% най-вероятно ще я направи мишена на вътрешната опозиция.
-
За поредни избори ДПС активира всичките си избиратели. Докато голяма част от българите седят в къщи и псуват „властта“.
-
Демократична България стоят стабилно на мястото си. Регистрират повишение от 20 000 гласа. Може би са си намерили равновесната точка, в която се чувстват добре. Важни са като истински глас на разума срещу надигащата се поредна вълна на евроскептицизъм.
-
Партията на Янев, комуникирана и като президентска партия, минава бариерата. Но тепърва ще се види какво точно ще предложи. Кампанията ѝ беше една от най-скучните, почти празна от съдържание.
-
Загуба за откровените про-путински партии. Българите категорично потвърдиха, че искат да са част от модерната демокрация. А не васали на луд диктатор.
-
Тежки моменти за ГЕРБ, те трябва да направят поне опит за съставяне на правителство. След предишните избори техен рефрен беше „Който вземе най-много гласове, той има задължението да направи правителство.“
-
Тежки моменти за ГЕРБ, май никой не иска да прави правителство с тях. Може би само ДПС иска.
-
За момент да спрем и да си представим правителство на ГЕРБ и ДПС.
-
Дъвката „евроатлантическа коалиция“ минава само през честен разговор за строежа на Потока, десетките милиони в чували и 12 години съсипване на институциите.
-
Коалиция „ГЕРБ + Възраждане + Янев + случайни златни пръсти от ДПС“ също предизвиква усмивки и благодарности към г-жа Фандъкова за широките фуги между паветата.
-
Тежки моменти за ГЕРБ. Борисов категорично обеща: На 3-и октомври ще свалим цените на бензина и дизела. Чакаме.
„Българският народ по своему е много мъдър. И вместо да му се сърдят, политическите субекти трябва да анализират резултатите и ясно да си дадат сметка къде бъркат. Интересни времена предстоят. Дано да не са много тежки“, отбелязва той.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар