Новозеландска галерия представи необичайно произведение на изкуството на тавана си. Творбата представлява кисела краставичка, извадена от бургер на „Макдоналдс“ и закрепена за тавана с кетчупа и сосовете от сандвича.
„Кисела краставичка“ е създадена от австралийския творец Матю Грифин като „провокативен жест“, за да повдигне въпроса какво цени човечеството, обясняват от галерия „Michael Lett Gallery“.
Работата е оценена на 10 хил. новозеландски долара (малко над 6 хил. евро) и всеки потенциален купувач ще получи инструкции как да я пресъздаде в домашни условия, пише „Площад Славейков“.
'Waste of a good pickle' or 'amazing'? McDonald's pickle flung onto ceiling as part of contemporary exhibition in Auckland divides art fans https://t.co/shHvFIdhsW
— Newshub (@NewshubNZ) July 25, 2022
И докато някои посетители наричат произведението гениално и брилянтно, според други то е просто глупаво.
„Когато бях тийнейджър и направих това в ресторант на „Макдоналдс“, ме изгониха, а днес е изкуство“, коментира потребител в социалните мрежи.
A NZ$10,000 artwork consisting of a single slice of pickle plucked from a McDonald’s cheeseburger and flung on to the ceiling of an Auckland art gallery is a deliberately “provocative gesture” designed to question what has value, the artist’s gallery says. https://t.co/7dtBxWIBq7
— Gabrielle Chan (@gabriellechan) July 27, 2022
Мнозина намериха прилика между провокацията на австралиеца с „Комика“ на Маурицио Кателан – бананът, залепен с тиксо за стена на галерия, който се продаде за 120 хил. долара, след което бе изяден публично като част от пърформанс.
Artwork Of The Day: Comedian
— Lord of Kerry, Ocular Nervosa ❓? (@ocularnervosa) December 11, 2021
Medium: Installation: Banana, Duct Tape
Date: 2019 (eaten by David Datuna)
Artist: Maurizio Cattelan pic.twitter.com/9iwAlQfSuz
Различните реакции към произведението са част от изкуството, коментира Райън Мур от галерията в Оукланд. „Кисела краставичка“ е изпълнена в стилистиката на съвременното изкуство, отбелязва специалистът. „Няма да отхвърлим хумористичен отговор на творбата, това е ок, защото наистина е смешно – казва Мур. – По принцип творците не са тези, които решават дали нещо е изкуство, или не, те са онези, които създават. Дали нещо е ценно и значимо като произведение на изкуството решаваме ние колективно, като общество, като избираме дали да говорим за него, или не.“
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар