Лидерът на опозиционната ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски сведе българите в Северна Македония до 750 семейства.
Преди дни пред сръбска телевизия той се обяви против промяна в Конституцията заради „750 семейства, които говорят български език“.
„Нашата Голгота трае 22 години и отново ще кажа - това последно предложение, което е на масата, не поставя начало на преговори, а е повод за снимки в Брюксел. В същото време ние променяме Конституцията ни, за да вкараме в преамбюла 750 семейства, които говорят на български“, коментира тогава Мицкоски, цитиран от БНР.
На снощния, девети протест в Скопие срещу френското предложение за започване на преговори за членство в ЕС на РСМ, Мицкоски категорично отрече някога да е казвал, че подкрепя включването на българите в Конституцията на РС Македония, предаде БГНЕС.
„Да кажат кога съм споменал подобно нещо. Ние казвахме, че имаме готовност да дадем подкрепа при определени гаранции, но подобни гаранции няма в последното предложение. Да не говорят врели-некипели, да кажат публично дали съм твърдял подобно нещо“, каза опозиционният лидер.
Урсула фон дер Лайен идва в Скопие заради френското предложение
Според него френското предложение, което утре ще бъде внесено за обсъждане в пленарна зала на македонския парламент, „няма никаква правна стойност“.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пристига в РС Македония и ще направи обръщение, с което ще призове македонците да направят решителна крачка към ЕС и да не изпускат дадения им шанс.
„Нека да започнем процеса и по време на преговорите ще преодолеем всички различия, трябва да сложим край на цикъла на омразата, в който сме влезли с България“, заяви македонският външен министър Буяр Османи, който е от албански произход. Заради усилията му да постигне компромисно решение опозицията го нарича на протестните си митинги „Бугар Османи“, пише „Сега“.
И египтяните поискаха да бъдат вписани в Конституцията на Македония
Египтяните в Северна Македония също поискаха да бъдат вписани в преамбюла на основния закон в страната. Искането им идва на фона на обсъжданията за „отваряне“ на Конституцията, за да бъдат вписани в нея българите, а според премиера на страната Димитър Ковачевски и хърватите и черногорците.
Припомняме, че според преброяването от 2021 г. в Република Северна Македония живеят 3504 българи, 2406 египтяни, 2145 хървати, 1023 черногорци.
„Всички граждани и общности, живеещи в (Република Северна) Македония, трябва да бъдат равни без каквато и да е дискриминация и особено на базата на това, че не са споменати в преамбюла на Конституцията“, пишат от египетската общност.
„Припомняме, че общността на египтяните в РС Македония е автохтонна на Балканите, със собствена идентичност и самосъзнание, със оставени значителни следи в материалното и културно наследство, както и факта, че членовете на тази общност дават своя градивен принос за развитието на страната ни, като се започне от Илинденското въстание, през национално-освободителните борби и конституционните промени през 2019 г., както влизането на Република Македония в НАТО през 2020 г.“, пише в искането на сдруженията на египтяните в страната, предаде БТА.
Искането е изпратено до президента, парламента, мисията на ЕС в Скопие и е подписано от Рубин Земон - университетски преподавател и бивш депутат, както и представители на няколко асоциации на египтяните.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
canadian pharmacy cialis Diagnosis or numb