Въпреки забраната рускиня спечели „Уимбълдън“

19:47, 09 юли 22 / Спорт 25 2034 Шрифт:
Василена Йорданова Редактор: Василена Йорданова

Най-престижният тенис турнир на планетата - „Уимбълдън“, не допусна до участие тази година състезатели от Русия и Беларус, но надпреварата при жените бе спечелена от... рускиня.

Московчанката Елена Рибакина, която от 2015 г. се състезава за Казахстан, е новата шампионка в Лондон, след като направи обрат и победи световната №2 Онс Жабьор (Тунис) с 3:6, 6:2, 6:2, предаде „Сега“.

Още след първите дни на турнира участието на новата шампиока доведе до множество критики срещу организатоите на „Уимбълдън“ заради факта, че притежаването на казахстански паспорт от 7 години е просто формалност насам и не я прави по-малко рускиня. Един от мотивите за недопускане на руснаци и беларуси на „Уимбълдън“ бе, че няма да е добре някой от кралското семейство да награди такъв тенисист с купата, но днес Рибакина получи трофея си лично от херцогинята на Кеймбридж - Кейт Мидълтън.

Поставената под №17 в схемата Рибакина (23-а в ранглистата) загуби първия сет с 3:6, но след това осъществи пълен контрол над играта, направи по два пробива в следващите две части и ликува след 1:49 ч. игра на Централния корт. Тя донесе първата титла от „Уимбълдън“ за казахстанския тенис.

До момента 23-годишната рускиня бе достигала максимум до 1/4-финал на турнири от Големия шлем - на „Ролан Гарос“ през 2021 г., а на „Уимбълдън“ пък бе играла най-много 1/8-финал - също през миналата година. Този сезон обаче мина като комета през седемте си мача в основната схема, като даде само един сет (на 1/4-финала срещу австралийката Айла Томлянович), а на полуфиала отстрани шампионката от 2019-а Симона Халеп (Рум).

Българската комета

Най-добрият български тенисист при юношите - Иван Иванов, загуби драматично полуфинала на на „Уимбълдън“ при 14-годишните.

Иванов, който е поставен под №1 в схемата, отстъпи с т.нар. „дълъг тайбрек“ пред южнокорееца Се Хюк Чо (№5) с 6:7 (5), 6:1, 9-11.

В турнира участват 16 юноши. Те бяха разделени в 4 групи по четирима, като всеки игра срещу другите трима и победителите във всяка група се класираха за полуфиналите. В своята група Иванов се наложи с 1:6, 6:1, 10-5 над Али Мисум (Мароко), с 4:6, 6:3, 10-8 над Данте Пагани (Арж) и с 6:4, 6:4 над британеца Марк Себан.

Иванов е състезател на ТК „Супер Спорт“, Варна, с личен треньор Кристин Грозданов. Той спечели два турнира под егидата на „Тенис Европа“ през май, а преди седмица бе част от националния ни отбор до 14 г., който се класира трети на Европейското отборно първенство за юноши в тази възраст.

За последно български тенисист игра финал на „Уимбълдън“ през 2008 г., когато Григор Димитро стана шампион при 18-годишните.