Украинският президент Володимир Зеленски разкритикува командването на армията. Причина за това станаха остри упреци срещу решение, засягащо мъжете в наборна възраст, предаде ДПА.
На следващото заседание на генералния щаб министърът на отбраната, началникът на генералния щаб и главнокомандващият на армията ще трябва да докладват подробно на президента за всяко свое решение, поиска 44-годишният политик във видеопослание.
„Обещавам на хората да изясня този въпрос и да поискам от генералния щаб повече да не взема подобни решения без мен“, посочи той. По думите му сред обществото е възникнало „неразбиране“ и „възмущение“.
Вчера главнокомандващият украинските въоръжени сили ген. Валерий Залужни и генералният щаб съобщиха, че мъжете в наборна възраст няма да имат право да напускат без разрешение мястото, където са регистрирани по местоживеене.
Украйна оцени на 750 млрд. евро възстановяването си от войната
След критики в социалните мрежи последва уточнение, че задължението важи единствено при напускане на съответната административна област на местожителство. Основание за изискването е правна норма от 1992 г.
Украинците на възраст между 18 и 60 години подлежат на военна служба и откакто в Украйна беше въведено военно положение, нямат право да напускат страната. От октомври на военна служба ще започнат да подлежат и жените от определени категории професии.
Президентът отново поиска оръжие
Украинският президент Володимир Зеленски поиска отново от Запада да предостави още оръжия на страната му, в частност съвременни комплекси за противоракетна отбрана, за да защити украинските градове. Той направи това в традиционното си вечерно видеообръщение, предаде ДПА, цитирана от БТА.
Украинското ръководство има изключително важната задача до края на годината да бъде в състояние да защитава страната от руските ракетни нападения, каза Зеленски. „Но изпълнението на тази задача зависи не само от нас, но и от това нашите партньори да разберат нашите фундаментални нужди“.
Зеленски заяви, че от известно време в Киев и много други градове не е имало вой на сирени за въздушна тревога, но добави: „Не бива да търсите логика в действията на терористи. Руската армия не прави никакви почивки“.
Руската армия има само една задача, заяви украинският президент, „да отнема живота на хората, да сплашва хората - така че дори няколко дни без въздушна тревога вече да се усещат като част от терора“.
Задържания - масова практика
Произволните задържания на граждани са станали масова практика в районите на Украйна под контрола на руската армия и свързаните с нея въоръжени групи, документирани са 270 случая, заяви върховният комисар на ООН за правата на човека Мишел Бачелет и обяви намерения за засилване на наблюдението в Украйна, предаде Ройтерс.
Констатациите се основават на информация от посещение на наблюдатели на терен и събеседвания, направени с малко над 500 жертви и очевидци на нарушения на човешки права, както и на други източници на данни, каза Бачелет пред Съвета на ООН по правата на човека в Женева.
„Въпреки ограниченията в достъпа документирахме 270 случая на произволно задържане и принудително изчезване. Осем от жертвите са открити мъртви“, каза Бачелет в доклад за обстановката в Украйна между 24 февруари и 15 май.
Украйна и Русия направиха най-голямата размяна на пленници досега
В реч на същото заседание украинският заместник външен министър Емине Джапарова обвини Русия в масови отвличания, включително на кмета на Херсон Игор Колихаев, и призова за незабавното и безусловното им освобождаване.
Руският делегат Евгений Устинов заяви, че докладът на Бачелет е част от дезинформационна кампания срещу страната му, имаща за цел „да прикрие престъпленията на режима в Киев“. Москва отрича да е нападала умишлено цивилни след нахлуването си в Украйна на 24 февруари.
Украйна иска членство в ОИСР
Украйна подаде молба за членство в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), съобщи в чат приложението Телеграм премиерът Денис Шмигал, цитиран от ДПА.
Членството в ОИСР е един от крайъгълните камъни за успешното възстановяване и развитие на Украйна, заяви той. „Украйна споделя всички принципи на организацията и желае да стане неин член възможно най-скоро“, написа Шмигал в Туитър.
Генералният секретар на ОИСР Матиас Корман съобщи в същата социална мрежа, че молбата „ще бъде разгледана от Съвета на ОИСР по обичайния ред“.
ОИСР, чието седалище е в Париж, обединява страни, които са отдадени на демокрацията и пазарното стопанство. Освен силни икономики като Германия, САЩ и Япония там членуват и страни с нововъзникващи пазари като Мексико и Чили.
Още преди руската инвазия Украйна беше смятана за една от най-бедните страни в Европа по доходи на глава от населението.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар