Перверзният край на последната европейска империя

11:50, 20 юни 22 25 1898 Шрифт:
Ирина Иванова Редактор: Ирина Иванова

Конфликтът между Русия и Украйна представлява „извратения край на последната европейска империя“, пише политологът Иван Кръстев в публикация за авторитетното британско издание „Файненшъл таймс“ (ФТ)*.

Примерът Петър Велики

Запитан на кого най-много се възхищава Владимир Путин, човек от най-близкото обкръжение на руския президент е отговорил сухо: Иван Грозни, Екатерина Велика и Петър Велики.

„Миналата седмица (бел. ред. - по-миналата, на 9 юни) руският президент публично сравни себе си с Петър Велики, а инвазията в Украйна - с неговите експанзионистични войни отпреди три века“, пише Кръстев. Според него идеята за руски свят – културна концепция, много по-широка от Руската федерация - е била „пренесена в жертва на олтара на самодържавието и руската етническа принадлежност“. Подобна визия е лишена от връзка с универсалните ценности и не е привлекателна за съседите на Русия. Случващото се в Украйна, освен това, е и срив на идеята за постсъветска идентичност, както и на използването на разгрома на Хитлер в руската национална митология, смята авторът. 

Цената за демонстрацията на военна сила е сривът на меката сила Москва, прекъсването на връзките с Европа и трайното отвращение на Стария континент от Русия, посочва Кръстев. В резултат на това повечето европейци са се простили с илюзията за някакво възможно интегриране на Русия в техния свят.

Путин унищожи „руския свят“

Преди войната олигарсите на Путин и средната класа в страната са се чувствали и живели като част и от Русия, и от Запада. Това вече няма да е възможно, твърди Иван Кръстев. 

Изграждайки автокрацията си, Путин унищожи „руския свят“. Това е най-добре видимо в областта на културата. Империите най-често се раждат на бойното поле, но умират в книжарниците“. Кръстев предупреждава, че сред жертвите на инвазията на Путин може да се окаже и руският език. Дори болшевишката революция и комунистическият режим не са успели да повлияят на интереса към славянския език, припомня авторът. 

„Много руснаци по света вече се чувстват като изгнаници“

„На Запад да бъдеш руснак все повече се приравнява с това да не принадлежиш към самия Запад. Много руснаци, живеещи извън Русия, днес се чувстват като изгнаници“, посочва още в статията си за „Файненшъл таймс“ Иван Кръстев.

Преводът на статията във „Файненшъл таймс“ е на „Дойче Веле“.

***

Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във FacebookInstagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама