Василев: Цената на хляба ще тежи на съвестта на производителите

22:09, 20 май 22 / Политика 25 1659 Шрифт:
Биляна Иванова Редактор: Биляна Иванова

През септември ще видим дали ще има по-високи нива на инфлацията, заяви финансовият министър Асен Василев в bTV Новините.

По думите му антикризисните мерки не са проинфлационни: „Те биха били, ако бюджетният дефицит растеше, тъй като това означава, че ще наливаме повече средства в икономиката, създавайки по голям дефицит. Това, което ние правим, са допълнителните приходи, които се очакват, да се връщат обратно в икономиката и при най-уязвимите групи целево. Така че от тази гледна точка не би следвало да създадат допълнителна инфлация“.

Средногодишната инфлация, която сме заложили в прогнозата за пролетта е малко над 10%. Така че сега при новата бюджетна процедура е 10-11% средногодишна инфлация, а тези високи стойности, които видяхме в март и април, те бяха донякъде очаквани. Още ако си спомняте при бюджетната процедура говорихме, че там ще е пикът. Войната дойде, което допълнително ускори инфлацията, особено на хранителните стоки“, посочи Василев.

Прогнози за инфлацията

Всъщност голямата въпросителна пред инфлацията в момента, ако погледнем април месец детайлно, то тя не идва вече толкова от енергийни продукти, а от храни, от транспорта, облекла и обувки. Всъщност остава последно строителната инфлация да влезе в икономиката и можем да стигнем до по високи нива. Това ще го знаем чак септември по две причини: първата, трябва да видим какво ще стане с цените на храните, защото в момента има недостиг огромен - Индия затвори износа на зърно, има голямо количество зърно в Украйна, което не е ясно дали ще успее да стигне до международните пазари. Цените на торовете се вдигнаха драматично, което оскъпява, съответно цялата продукция цените на зърното влизат съответно и в месото, разбира се – пилета, прасета, всичко това се храни с фураж до голяма степен и няма как това да не се отрази. Около 20% е увеличението на хранителната кошница към момента, а през лятото не очакваме някакви драматични движения. Въпросът е какво ще се случи есента“, каза Василев.

По думите му „ние сме заложили буфери в актуализацията, така че да можем да реагираме, ако се наложи“.

Цената на хляба

Цената на хляба зависи от хлебопроизводителите и от цената на зърното, което знаем, че драматично се качи покрай кризата с Украйна, но това, което държавата може да направи, е да не оскъпява хляба с 20%, заяви министър Асен Василев.

„Кифлата ще стане хляб“: Нулевата ставка стимулира тарикатлъка

По думите му оттам нататък дали хлебопроизводителите ще преценят и тези 20% ще си ги вземат, за да увеличат печалбите или не, ще лежи на тяхната съвест.

Горивата

Акцизът на пропан-бутана е част от акциза на горивата, той не е метан и природен газ, съответно няма как да бъде намален, тъй като вече е на минималната ставка, отбеляза Асен Василев. Акциз на газ можем да освободим, тъй като общото потребление на газ в енергийния микс на страната е под 15% и имаме право по евродиректива да го намалим. Но за пропан-бутана специално 25-те стотинки отстъпка също важат, така че там не би следвало да има проблем, както мисля, че и намаленото ДДС за газа, което сме сложили също ще важи“, каза Василев.

Той уточни, че мярката е само за автомобили с български талон и това е антикризисна мярка специфично за българските граждани.

По думите му очакванията са около 1 млн. семейства да се възползват от мярката.

Много е важно да се каже, че отстъпките са за най-ниския клас горива, тоест, ако става въпрос за бензина – за А95, ако става въпрос за дизела – дизела без добавки. Тоест, скъпите автомобили, които ползват по-висок клас горива, няма да се възползват от тази отстъпка, така че тя наистина е насочена към уязвимите групи на населението, които зареждат по-евтините горива“, допълни финансовият министър.

Пенсиите

Дефицитът в НОИ ще се увеличи малко, съобщи още Асен Василев: „Ще се върне горе-долу около 50 на 50, както беше преди това – 50% самофинансиране, 50% финансиране от държавния бюджет, което не е много устойчиво във времето, но е това, което имаме от самото начало на пенсионната система в България. По една проста причина – вие знаете, че имаше един период, в който реално всичко, което би следвало да е натрупано за финансиране на пенсионната система, изчезна“, обясни министърът.

„За най-уязвимите“: Обявиха антикризисните мерки

Той допълни, че в момента през пенсионните вноски се финансират половината пенсии, а през другите бюджетни постъпления - другата половина.

Без повече дълг и без отдалечаване от еврото

Дългът, който ще се тегли, е в рамките на обема, който е заложен с бюджета още от февруари месец. Допълнителен дълг на този, който е заложен февруари месец, не се предвижда“, каза Василев.

България в момента има, мисля, че второто най-ниско ниво на дълг към брутен вътрешен продукт в целия Европейски съюз. Ние сме на под 25%. Изискването (за еврото) е 60%, така че сме много далече въобще от даже минималната гранична стойност на дълг, която би ни попречила за еврозоната“, посочи Василев, цитиран от bTV. 

Радев определи като „добри намерения“ антикризисните мерки

Отношенията с президента 

Мисля, че господин Радев и ние имаме обща позиция по това, че трябва да се подпомогнат най-уязвимите хора в държавата и че тази криза, която се вижда по повод инфлацията, която е и в Европа, и в Щатите, в България, както казахме, е изпреварваща и малко по-високо, просто защото сме по-бедни, тоест храните и енергийната кошница са много по-голяма част от нашата кошница от продукти. И мисля, че и президентът, което каза, е „това са много добри намерения, нека да ги видим реализирани и превъплътени в законодателство“. Това смятаме да направим и с актуализацията на бюджета“, каза Василев.

Парното скача с 50%? 

Финансовият министър смята, че не би трябвало парното да поскъпне с 50%, както казват някои от топлофикациите в страната.

Това за мен е изненада. Според мен КЕВР трябва много внимателно да прегледа сметките. Това го казвам от собствен опит 2013 г. Знаете, влязох в правителството като министър на икономиката, енергетиката и туризма в една толкова тежка ситуация - хора се палиха по улиците заради високите цени на тока. Около три седмици по-късно всички дружества, държавни и недържавни поискаха увеличение на цената с 40%. Не знам дали си го спомняте този момент, след което се направи един преглед на разходите как се натоварва системата, какво може да се спести и накрая се стигна до увеличение от 1 до 2% за две от дружествата и намаление с половин процент за едно. Тоест когато чуете увеличение с 50% първото нещо е да се прегледат всички разходи да се види реално дали това са мечтите и желанията на някой и дали всичко е оптимизирано и като се направи оптимизацията, обикновено процентите спадат драматично“, каза още Асен Василев.

***

Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във FacebookInstagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама