Повече от 500 000 столичани и гости на града посетиха тринадесетте светлинни инсталации, част от пилотното издание на Фестивала на светлините LUNAR у нас.
3-километровият маршрут в централната част на столицата представи разнообразни видове светлинно изкуство, създадено от творци от три континента. Две видео и четири статични проекции върху сгради, както и шест светлинни инсталации и интерактивно ателие за рисуване със светлина, изненадаха посетители от страната и чужбина, съобщиха организаторите.
Творческият колектив зад фестивала е българското студио за 3D мапинг и визуални ефекти MP-STUDIO, което отговаря за арт дирекцията и голяма част от продукциите на международния формат Festival of Lights International. Българският екип ежегодно преобразява с изкуството си някои от най-известните фасади в Берлин: Бранденбургската врата, Телевизионната кула, Берлинската катедрала и др., както и едни от най-емблематичните сгради в множество градове в Европа и Азия.
„За нас беше изключително вълнуващо да реализираме фестивала за българската публика, след дългогодишната ни работа с „Фестивал на светлините“ в други градове по света. Щастливи сме, че създадохме програма, която да провокира въображението на посетителите и че успяхме да дадем платформа за изява на талантливи български и международни артисти. Вярвам, че с подкрепата на нашите съмишленици, ще имаме възможност да превърнем събитието в традиция, която ще допринесе за икономическото развитие на страната ни“, сподели Марин Петков, основател на MP-STUDIO и арт директор на Festival of Lights International.
Освен да преобрази едни от любимите локации в града, фестивалът имаше за цел да подкрепи с нови знания и умения начинаещи специалисти в сферата на високотехнологичните аудио-визуални изкуства. В обучителната програма се включиха над 200 младежи. Седем водещи български и международни специалисти споделиха своята експертиза за създаването на 3D мапинг, вълнуващи анимации, музика чрез изкуствен интелект, изкуството на нощната фотография и други.
„Няма да скрия, че броят на посетителите на светлинните творби през всички четири дни надмина и най-смелите ни мечти. Усилията за реализирането на фестивала си струваха и това ни задължава още повече да запретнем ръкави и да започнем подготовката за надграждане на следващото издание през 2023 година. За София, LUNAR беше наистина голямо събитие, тъй като родни и чуждестранни творци представиха невиждани досега инсталации, а градът ни стана още по-ярък,“ сподели Георги Георгиев, председател на Столичния общински съвет и патрон на LUNAR. Събитието се проведе с подкрепата на Европейския парламент в България и Представителството на Европейската комисия в България и под патронажа на председателя на Столичния общински съвет Георги Георгиев.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар