Два дни отне на българския парламент да постигне единодушие и да излезе с обща декларация за кризата в Украйна. И докато народните представители се опитваха да сближат позиции по темата, кризата прерасна във война – с оръжия, нападения, разрушения и жертви.
Целият свят излезе с позиция – ЕС и САЩ готвят санкции, НАТО активира план за защита на Източна Европа, световните лидери един след друг изразяват своето мнение. Изключение не правят българският президент и премиер, които остро осъдиха руското нахлуване. А на фона на това мълчанието на родния парламент бе оглушително.
В крайна сметка българският парламент прие декларация, в която „категорично осъжда грубото нарушение на международното право от страна на Руската федерация и посегателството срещу териториалната цялост чрез военна интервенция срещу Украйна“. Срещу нея гласуваха само депутатите от „Възраждане“, а един народен представител от „Продължаваме промяната“ избра позицията „въздържал се“.
В декларацията се изразява подкрепа за партньорите и съюзниците ни в ЕС и НАТО за налагане на пакет от мерки, включително санкции с цел деескалация на конфликта, предаде БНР.
Депутатите дават мандат на българското правителство да предложи помощ за Украйна и на сънародниците ни там, да подкрепи обща европейска позиция и да представи план за преодоляване на последствията за България.
Ден първи: „Всеки сам си преценя“ вместо „Съединението прави силата“
Във вчерашния ден само три от общо седем партии в парламента излязоха с обща декларации за кризата в Украйна – „Продължаваме промяната“, „Демократична България“ и „Има такъв народ“.
Четвъртата управляваща партия - БСП, изненадващо (или не съвсем) липсваше от декларацията. В сряда социалистите все още смятаха, че времето на дипломацията не е изчерпано и очакваха всички страни да се въздържат от военна ескалация. От левицата не заеха крайна позиция срещу Русия, а само обявиха, „че признаването на самопровъзгласилите се Донецка и Луганска народни република от страна на Путин „може да се разглежда като нарушение на международното право“.
ГЕРБ и ДПС пък излязоха със собствени позиции, в които осъдиха действията на Русия. Партията на Борисов обаче критикува и българското правителство. От „Възраждане“ изказа критики, но не срещу Москва, а срещу Киев. Попитан дали подкрепя териториалната цялост на Украйна, Костадинов отвърна, че партията му подкрепя правото на самоопределяне.
Ден втори: Конфликтът прерасна във война
Днес, когато военните действия вече са в ход, родните депутати вече започнаха да мислят за обща позиция. „Парламентът ще излезе с обща декларация за ситуацията в Украйна. Ще покажем единство на институциите, ще обсъдим ситуацията, най-вероятно ще направим извънредно заседание, на което да изслушаме службите и МС”, обеща сутринта председателят на групата на „Продължаваме промяната“ в парламента Андрей Гюров.
Едва по обяд (след сериозна порция скандали) депутатите решиха да нарушат дневния си ред и да се занимаят с казуса Украйна и в крайна сметка да приемат декларация.
„Българите винаги се туткаме, а след това се тюхкаме“
И докато народните избранници се натуткат, колегите им от Столичния общински съвет взеха, че ги изпревариха. Общинските съветници в София единодушно осъдиха решението на руския президент Владимир Путин да започне военни действия срещу Украйна. "Абсолютно неприемливо за нас е посегателството върху териториалната цялост на една суверенна европейска държава. Никакъв исторически прочит не оправдава военната интервенция, загубата на човешки животи и унищожени съдби", посочват те и отбелязват, че подобна военна агресия напомня за отминали епохи, които се надяват да са останали в историята.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Василена, нещо заглавието не ти се получи. Какви два дена, днес сутринта започна военната операция. Рано сутринта президентът събра всички, и изказаха ясна позиция. Заради Копейкин и БСП се проточиха нещата. Другите парламенти дали имат декларации, що не провериш?