С папки с публично известна информация в ръце премиерът Кирил Петков се яви в прокуратурата, за да даде допълнителна информация за лицата, които пред Иван Гешев е определил като ключови за корупцията и организираната престъпност у нас.
Става дума за по-нови случаи – като „Мата Хари“, но и за дейността на хора като Младен Михалев – Маджо, който е един от 19-те човека в справката, подготвена от премиерския екип.
Петков: Прокуратурата да избира - да действа или да продължи да се обяснява
Ако имат нужда от помощ – ето, тук съм
„Една прокуратура би трябвало да може сама да си направи това домашно и да се самосезира по публичните данни. Ако имат нужда от помощ – ето, тук съм. Намирам го за излишен пиар от тяхна гледна точка“, заяви Кирил Петков, според когото няма начин прокуратурата да не е наясно с информацията, която ще ѝ бъде предоставена.
Той добави, че това са имена, „говорени в кулоари, в коридори, в журналистически разследвания“, и се надява на реални действия от държавното обвинение, „след като министър-председателят им ги носи на крака“.
Гешев: Войната на кабинета с прокуратурата е контрапродуктивна
Премиерът беше категоричен: „Не съм тук да казвам кой е виновен и кой не е виновен. Въпросът е дали прокуратурата е направила всичко възможно българското общество да има правосъдие. Между номинални действия и реално разследване - какво е направила прокуратурата? Това не само моят въпрос, но и на всички българи“.
Въпроси са имали и двамата прокурори, които разпитваха Петков близо 2 часа. „Изразих мнението си, че нито българското общество, нито българското правителство е доволно от резултатите на прокуратурата до този момент. Надявам се, че данните, които съм предоставил, ще фокусират прокуратурата да направят своите разследвания и да събират данни по тези случаи, за да сме сигурни, че няма човек в България над закона“, коментира Кирил Петков, цитиран от bTV.
„За“ институционалния контрол
На влизане за разпита Лена Бориславова каза, че няма очаквания, защото в призовката ѝ няма данни по каква тема е извикана във Върховната касационна прокуратура. „Правителството и досега е заявявало, че ние сме „за“ институционалния контрол и когато можем да помогнем като граждани на институциите да работят както трябва, винаги сме насреща“, допълни Бориславова.
Относно срещата с главния прокурор, проведена в петък, 4 февруари, началникът на кабинета каза: „Тя не протече под формата на разпит от страна на главния прокурор. Въпроси към нас нямаше, имаше изразяване на позиция относно закриването на Специализирания съд и прокуратура, за което знаете, че правителството има решение и законопроект“. „По време на срещата г-н Гешев обясни слабите резултати в борбата с корупцията с работата на съдилищата, на следствените служби, на МВР и на некачественото законодателство, по никакъв начин не е свързано с дейността на прокуратурата“.
Лена Бориславова допълни, че не носи списък с имена, определени на срещата с Гешев като ключови за корупцията и организираната престъпност у нас, защото такива вече Петков е предоставил на държавното обвинение. „В списъка има имена на хора, за които има изнесени данни в медийното пространство. Ние не сме добавили никакви доказателства, факти или твърдения“, уточни тя и потвърди, че са предоставени на прокуратурата публикации, свързани с депутата от ДПС Делян Пеевски, предаде bTV.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Гн Кирил Петков е нашета гордост.Ние сме вече истински Българи.Вярваме че и гн Борисов е доволен със гн Петков.Защото няма кражба Бойко от това беше го най страх че следващите ще краднат повече от него.