5 случая със сериозни нарушения при получаване на българско гражданство срещу инвестиции е установила ДАНС до момента. Проверката продължава, като тя е по сигнал на Министерството на правосъдието. Това съобщи ресорният министър Надежда Йорданова, запитана за внесения сигнал от ДПС по процедурите за получаването на т. нар. „златни паспорти“.
ДПС иска проверка на всички издадени „златни паспорти“ у нас
По думи на Йорданова ДПС са закъснели с реакцията си по темата, тъй като още през лятото на миналата година служебният министър на правосъдието проф. Янаки Стоилов е изпратил писмо до ДАНС за 47 случая, за които има съмнения за закононарушения. На практика това са повече от половината от всички процедури, приключили с указ за „златен паспорт“ от 2013 г., когато влиза в сила тази законова възможност у нас.
„Това са случаи, при които е придобито българско гражданство срещу твърдения, че кандидатите са направили сериозни инвестиции в страната. Установяват се обаче много обезпокоителни данни. Например заявени са инвестиции в ценни книжа, които след това бързо променят собственика си. Засечена е и порочна система за прехвърляне на финансови средства“, каза Йорданова в предаването „Въпросите“ с Генка Шикерова по ТВ 1.
Тя припомни, че Министерството на правосъдието има изработен законопроект за отмяна на инвестиционното гражданство, който се очаква да бъде разгледан на следващото заседание на Министерския съвет.
Сагата със златните паспорти през годините
Още в началото на 2019 г. Европейската комисия излезе с доклад, в който се посочва, че в три държави членки, сред които и България, се прилагат схеми за предоставяне на гражданство на инвеститори при условия, които не са толкова строги, колкото обикновените режими за натурализация.
В средата на септември същата година тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров също изрази възмущението си от начина, по който се получава т. нар. „инвестиционно гражданство“. Това стана, след като през октомври 2018 г. представители на Спецпрокуратурата влязоха в Държавната агенция за българите в чужбина по разследване на схеми за продажба на българско гражданство. Резултати от разследването обаче до този момент така и няма, припомня News.bg.
През септември 2021 г. ЕС с нарочен доклад отново настоя България заедно с Малта да се откажат от режимите си за издаване на „златни паспорти“.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар