Кои депутати останаха без място в парламента?

10:38, 17 ное 21 / Избори 2в1 25 2937 Шрифт:
Ирина Иванова Редактор: Ирина Иванова

В 47-ото Народно събрание влизат нови формации и нови политици. Това, съвсем естествено, ще остави извън парламента мнозина бивши депутати, които се надяваха отново да заемат старите си места. Изборните резултати не са обработени напълно, но разпределението на мандатите към момента показва кой няма да види пленарната зала отвътре.

Окончателно: ПП печели парламентарния вот, Радев води със 700 000 гласа

ГЕРБ

Прага на парламента няма да прекрачи неговият бивш председател Димитър Главчев от ГЕРБ. Главчев заемаше петото място в партийната листа в 23-и МИР. Там обаче ГЕРБ печели 4 мандата. За втори път под чертата остава и Цвета Караянчева. Коалицията ГЕРБ-СДС не успя да вкара нито един депутат в 47-то Народно събрание от Кърджалийска област. Така бившият председател на 44-ия парламент Цвета Караянчева, която беше водач на листата, отново остава без депутатско място. Там мандатите са общо пет и отиват за лидера на ДПС Мустафа Карадайъ, зам.-председателя на предишните два парламента Мукаддес Налбант и досегашните депутати от движението Байрам Байрам и Адлен Шевкед, а ако Карадайъ влезе от Шумен - и за общинския съветник от Ардино Павлин Кръстев. Петият мандат е за „Възраждане“ и Георги Георгиев, пише „Дневник“.

Няма да стане депутат Георг Георгиев – водачът на младежката организация на ГЕРБ и бивш зам.-министър на външните работи в кабинета „Борисов 3“. Той беше втори в пернишката листа, но от там изглежда влиза само първият – ексминистърът на финансите и на здравеопазването Кирил Ананиев. Освен това Георгиев е изместен с преференции от последната в листата Христина Георгиева.

За пореден път от последен първи става и бившият футболен съдия Стефан Апостолов от ГЕРБ. Благодарение на преференциалния вот той се нареди на втората позиция в 1 МИР Благоевград и пак ще е народен представител. Първата позиция там е за бившия министър на транспорта Росен Желязков. 

Чрез преференции и бившата ръководителка на Българската агенция за инвестиции (БАИ) Десислава Трифонова размества листата в Плевен и влиза в парламента. Тя стана известна за обществото след изявленията си пред медиите, в който се жалваше, че е била уволнена от тогавашния служебен министър на икономиката Кирил Петков. Тя е №3 в партийния списък в 15 МИР, но със своите 1949 гласа се нарежда на втора позиция след водача Валери Лачовски.

„Демократична България“

Особено тежко е ударена „Демократична България“. Тежкият ѝ провал ще остави извън Народното събрание редица нейни известни лица. Такъв е случаят с Борислав Сандов – съпредседателя на партията „Зелено движение“, която е една от трите формации в дясната коалиция. Той водеше листата в Монтана, където ДБ няма успех. В изборната надпревара се провали ексдипломатът Стефан Тафров, водач в Русе, където коалицията също няма да вземе мандат.

Такова е положението и в Плевен, където десните бяха водени от бившия кмет на града Найден Зеленогорски. Както и в Пловдив-област – там мандати взимат останалите 6 формации в новия парламент, но не и дясната коалиция. Това оставя без депутатско място водача на местната листа на ДБ Велизар Шаламанов – бившият зам.-министър на отбраната в кабинета „Костов“ и министър в служебното правителство на Георги Близнашки.

Не успяват да влязат младите надежди на десницата – юристката Надежда Йорданова и лекарката Таня Андреева. Йорданова беше четвърта в 23-и МИР в София, но десните изглежда печелят три мандата. Андреева се състезаваше в 24-и МИР, но на пето място в листата, а по всяка вероятност ДБ ще вземе там две места.

Издателят Манол Пейков, който стана двукратно депутат тази година с листата на ДБ в Пловдив град, този път остава извън НС. Съобщи го самият той във Facebook: „Вече е сигурно: няма да съм част от 47-ия български парламент. Няма да мога да спирам на парламентарния паркинг бялото си електрическо возило и да го навирам в очите на онези с черните служебни чудовища с въглероден отпечатък колкото на малък завод за горене на боклук. Но ще мога да спирам навсякъде другаде“.

„Има такъв народ“

Мика Зайкова, която, в качеството си на доайен, откри 45-ото и на 46-ото НС, няма да поеме ролята този път. Тя водеше листата на ИТН в Смолян, където партията й няма да спечели мандат. Не се класира и Пламен Данаилов, който Слави Трифонов беше номинирал за финансов министър в злополучния си проектокабинет. Данаилов беше втори в 23-и избирателен район (МИР) в София, но вероятно ще влезе само първият в листата – Николай Радулов. Няма успех и Иван Хиновски, шеф на енергийната комисия в миналия парламент. Той беше трети в листата за 23-и МИР.

БСП

Заради катастрофално слабите резултати на БСП от новата ѝ парламентарна група вероятно ще отсъстват трима депутати, които са приближени до соцлидера в оставка Корнелия Нинова. Това са Тодор Байчев, Стоян Мирчев и Димитър Данчев. На кантар е случаят с лидера на варненските социалисти Борислав Гуцанов. Той е втори в листата на левицата в морската ни столица и ще влезе, ако Нинова се откаже от първото място.

От парламента изпада и цяла една формация – коалицията ИБГНИ. Тя направи депутати в миналото бившата социалистка Мая Манолова и куп партийни лидери като Татяна Дончева („Движение 21“), Димитър Делчев (ДБГ), Мария Капон (ЕНП), както и членовете на „Отровно трио“ – Арман Бабикян и Николай Хаджигенов. Парламента няма да достигне и Минчо Куминев, водач на „Движение на непартийните кандидати“. В 46-ото НС той беше депутат от „БСП за България“, но за последните избори премина към ИБГНИ, пише „Сега“.

Купуването и продаването на гласове са престъпления!

***

Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама