Въоръжени сили задържаха премиерът на Судан Абдала Хамдок, след като е отказал да подкрепи извършвания от тях преврат. Членове на Суданския управляващ съвет и министри от преходното правителство също са арестувани, съобщи Министерството на информацията.
Това става след седмици на напрежение между военно и цивилно ръководство в битката за властта след свалянето на автократа Омар ал Башир.
Военнослужещи щурмуваха сградата на държавната телевизия в град Омдурман и в ефир бяха пуснати патриотични песни. Интернетът в страната е спрян, основните пътища и мостове в столицата Хартум са разрушени. Летището в столицата Хартум не работи, предаде БНР.
По улиците излязоха хора, запалиха гуми и изградиха барикади от тухли в знак на протест срещу военния преврат.
ООН определи арестите на управляващи като „неприемливи“. Загриженост изразиха Европейският съюз и Арабската лига. Специалният пратеник на Съединените щати за Африканския рог - Джефри Фелтма заяви, че Вашингтон е дълбоко разтревожен от съобщенията за военен преврат. „Всякакви промени в преходното правителство поставят под риска американската помощ“, написа Фелтман в Туитър.
Судан преминава трънлив преход, белязан от политическо разделение и битки за власт след свалянето на Башир през април 2019 г. след 30 годишно управление. От август 2019 г. страната е управлявана от администрация от цивилни и военни, натоварена с прехода към пълно гражданско управление.
Основният граждански блок - Силите за свобода и промяна, които бяха начело на протестите срещу Башир през 2019 г., се разцепи на две фракции. Миналата седмица десетки хиляди излязоха на протести в няколко града, за да подкрепят прехвърлянето на властта към цивилното управление, а пред президентския дворец в Хартум има седящ протест с искане за военно управление.
***
Важното за теб е на Topnovini.bg! Последвай ни във Facebook, Instagram и Twitter, ела и в групата ни във Viber! Значимите теми и различните гледни точки са още по-близо до теб! Всички са в социалните мрежи – ние също, чети ни!
Добави коментар