Астрономическата пролет настъпи преди дни и идва времето, в което ще трябва да преместим стрелките на часовниците с един час напред.
Това ще стане точно в 3:00 часа сутринта на 28 март (неделя). Това означава, че ще разполагаме с 1 час по-малко за сън, но пък за сметка на това денят ще започне да нараства все по-бързо.
Местенето на стрелките в Европа първа въвежда Германия в разгара на Първата световна война. Промяната се въвежда, за да се пести от въглища и така промишлеността, да е по-ефективна в условията на войната. Година по-късно тази практика е въведене във Великобритания и в САЩ. Смяната на времето е отменено с идването на мира, но се завръща трайно с Втората световна война. България въвежда лятното часово време на 1 април 1979 г. като промяната влиза в сила от 3,00 ч. сутринта в последната неделя на месец март.
Докога ще сменяме времето?
Възможно е това въвеждане на лятно часово време да е последно за страните на ЕС. През 2018 г. тогавашният председател на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер обяви, че над 80% от европейците са поискали смяната на времето да бъде премахната, а впоследствие Европейският парламент реши смяната между лятното и зимното часово време да бъде отменена най-късно през октомври 2021 година.
Така държавите в Европейския съюз, които ще решат да запазят лятното си часово време, трябва да сменят часовниците си за последен път в последната неделя на март 2021 г. Страните, които ще предпочетат да запазят стандартното (зимно) часово време, могат да сменят часовниците си за последен път в последната неделя на октомври 2021 г.
До момента обаче правителствата на държавите-членки все още не са се договорили кое часово време да бъде въведено - зимното или лятното и няма изгледи скоро този въпрос да бъде решен.
Добави коментар