Инициативата Часът на Земята тази година е посветена на връзката между човека и животните. За 14-и път милиони хора по целия свят ще изгасят осветлението в домовете си, за да помогнат за опазването на планетата. В над 7000 града в 180 държави хората ще изключат лампите за час – между 20.30 и 21.30 часа, с призив за устойчиво и отговорно бъдеще.
Този път фокусът на международната кампания на WWF ще бъде върху опазването на биоразнообразието, което намалява с драстични темпове. Само за 50 години сме изгубили 68% от популациите на диви животни.
Затова Часът на Земята в България ще обърне специално внимание на грижата за един емблематичен за нашите гори вид – кафявата мечка, чието оцеляване е изложено на сериозен риск през последните десет години.
В опит да противодейства на тази негативна тенденция, в края на 2020 г. WWF стартира дългосрочна научно-базирана програма за опазване на мечките и предотвратяване на потенциални конфликти с хората. Близо 2000 българи са се отзовали на апела и са подкрепили създаването на Спасителен мечешки отряд от експерти, който вече е на терен и работи успешно.
„Сега целта ни е да продължим да надграждаме започнатото, като проучим и оценим мечешките популации в Средна Стара Планина и в Западните Родопи, както и да предпазим местните хора от нежелани срещи с тях“, сподели Веселина Кавръкова, изпълнителен директор на WWF България.
Добави коментар