Четири политически формации се очертават като сигурни и още три като потенциално възможни участници в следващия парламент. Това показват данни от проучване на агенция "Афис", направено в периода 12-17 февруари. То е реализирано със собствени средства, интервюирани са 1000 лица в домовете им.
Според проучването политическата коалиция ГЕРБ-СДС засега запазва лидерската си позиция с малко над 25.2 % доверие, следвана на сравнително близка дистанция от коалицията „БСП за България“ - 22.5%. Напрегната до последния момент може да се окаже и битката за третото място между партията на Слави Трифонов „Има такъв народ“ с 14.2% доверие и ДПС с 11.5%, които също със сигурност ще формират свои парламентарни групи.
Софтуер няма да допуска да се гласува повече от веднъж при машинен вот
В различна степен имат шансове за бъдещо парламентарно представителство още две коалиции - „Демократична България“ с 5.6% и „Изправи се! Мутри вън!“ с 4.1%, както и партия ВМРО - 3.2%.
Снимка: "Афис"
Освен, че е нетипично висок делът на така наречените "Други партии", които ще привлекат гласове, но ще останат извън парламента, не са малко и формациите, които ще останат под 4-процентовия праг, но ще прескочат "заветния" един процент от гласовете, отбелязват от "АФИС". Интересното тук е, че над 1% получава и партия, която не само не е регистрирана за участие в предстоящите избори, но и изобщо не е подавала заявление за регистрация – „Българско лято“.
Според "Афис" това означава, че мощните антиправителствени нагласи, зародили се през миналото лято, не намират концентриран израз и се разпръскват в много и различни посоки. По този начин многобройните заявки за битка срещу статуквото не са уплътнени с реални шансове да донесат желаната от мнозинството български граждани промяна.
ЦИК заличи регистрацията на още две партии за предстоящия вот
Според агрнцията се очертават парламентарни избори, които ще се проведат в непозната обстановка и с неясно продължение след изборите. Към този момент не бива да се изключват и предположенията за нестабилен парламент, над който още от първия ден на мандата ще надвисне призракът на предсрочните избори, предупреждава "Афис".
При подобна хипотеза ни предстои да преживеем още един парадокс: следващите парламентарни избори да са твърде скоро и дори да съвпаднат с насрочените в края на годината президентски избори. В този случай изборите ще бъдат подготвени от правителство, назначено от един от претендентите за поста на държавен глава, посочват още от "Афис".
Добави коментар