Сдружението на заведенията в България и Българската асоциация на заведенията обявиха, че от утре свалят доверието си към всички отговорни институции, ангажирани с откриването и санкционирането на обекти, които не спазват заповедите, касаещи забраните за работа на фирми от ресторантьорския бранш.
Двете асоциации свалиха позицията си от по-рано, в която настояха за налагането на строги санкции, глоби и отнемане на разрешителни.
"С днешна дата нашето становище по темата е, че всяка една фирма, всеки един обект, собственик на заведение с десетки и понякога хиляди левове инвестиции, трябва да намери своя начин, за да оцелее. За разлика от хората, които взимат решения, ние няма да си позволим да ви поучаваме и да ви налагаме от какво да се чувствате удовлетворени и от какво не, нито имаме това право! Ние нито можем да ви задължим да работите, нито да ви накараме да останете по домовете си и да гладувате! Това е ваш личен избор! Ние сме с ВАС и ви подкрепяме", пише в позицията им, публикувана във Facebook страницата на СЗБ.
Ресторантьорите се отказват от протестното отваряне на заведенията
Решението е взето след проведени юридически консултации.
"Стана ясно, че всички, които вземат участие в работата на отворено против мерките заведение носят лична наказателна отговорност за неспазване на разпоредби за ограничаване на пандемията. Клиентите, както и работещите при нас управители, сервитьори, целият персонал, дори да работят след заповед на управителя или собственика, носят лична отговорност", сочи позицията на организациите.
"Ние сме готови да поемем наложените на персонала ни административни глоби, но не можем да позволим да бъдат подложени на наказателно преследване. Повечето от тях са до нас от години, страдаме заедно от началото на кризата с COVID-19 и сега нямаме моралното право да искаме от тях да станат обект и на Наказателния кодекс", аргументират се от бранша. "Водени от горното и въпреки убеждението си, че протестно отваряне на заведенията на 1 февруари е правилно решение, сме принудени да се откажем от него", пишат още те.
Снимка: Pixabay
БАЗ и СЗБ подчертават, че решението е подкрепено от 87,4% от техните членове, които след проведена анкета, са на мнение, че при тези обстоятелства не бива да се рискува с протестно отваряне на заведенията и поставяне под риск на персонала. "С това решение за пореден път доказваме, че членовете на нашите организации са отговорни по отношение на наложените мерки и към момента защитават правата си единствено и само по законов ред", заявяват от двете организации.
От там напомнят, че са изпратили писмо до премиера Бойко Борисов, в което го уведомяват, че от предоставените от него публично два варианта за отваряне на заведенията, са избрали 1 февруари 2021г. "Очакваме официален отговор и изразяваме готовност да преговаряме за начина, по който да отвори последният затворен сектор в България", подчертават от бранша.
Те настояват Националният оперативен щаб и здравният министър да поемат лична отговорност за фалитите в бранша, които предстоят, както и за хората, които ще останат без работа.
Някои заведенията са готови да отворят утре, въпреки забраните
Обявената причина за бунта е, че вече са на ръба на оцеляването. Бизнесът е притеснен, че ще остане без служители, които да работят, когато вече е възможно. Сигурни са, че изрядните ресторанти, които отворят, но до сега са спазвали правилата ще бъдат наказани, за разлика от онези, които и сега работят извън закона.
„Ще връхлетят като харпии и ще приложат закона му, дори несъразмерно строго, за да побият на кол няколко глави и да кажат виждате ли какво се случва с тези, които не ни се подчиняват“, смята ресторантьорът Станислав Димитров, цитиран от bTV.
Припомняме, че в сряда собственици и персонал на затворените заведения излязоха на протестна дискотека пред Министерския съвет с настояване да започнат работа от 1 февруари. Събитието бе организирано от Българската асоциация на заведенията (БАЗ) и Сдружението на заведенията в България (СЗБ) под мотото "Марш на свободата".
Те не са съгласни заведенията да възобновят работа от 1 март, каквото решение беше взето от здравния министър вчера след среща с представители на Българската хотелска и ресторантьорска организация (БХРА). От БАЗ и СЗБ обаче твърдят, че не са участвали в преговори относно дата за отваряне.
От 27 ноември със заповед на министъра на здравеопазването ресторантите и заведенията в България преустановиха дейност. Работеха само ресторантите към хотелите и то с капацитет само 50% и до 22.00 часа. Тогава държавата пое ангажимента да подпомогне финансово служителите, заети в затворените браншове. Една от мерките на Министерството на труда и социалната политика е „Запази ме“, която предоставя по 24 лв. помощ на ден за работниците, но много от тях се оплакаха, че изплащането им се забавя и все още не са получили нищо или до тях е достигнала много малка част от парите.
Ако заведенията отворят по-рано от посочената дата в заповедта на здравния министър, ще бъдат подложени на следните санкции:
За физическите лица – глоба от 300 до 1000 лв, като при повторност глобата е от 1000 до 2000 лв.
За едноличните търговци и юридическите лица – имуществена санкция от 500
лв. до 2000 лв., при повторност от 2000 до 5000 лв.
2. Наказателна отговорност (същата се носи само от физическите лица):
Лишаване от свобода до пет години и глоба от десет до петдесет хиляди лв.
Добави коментар