Разликата в доходите между най-богатите и най-бедните в България е малко над 8 пъти. Средно този показател за държавите от ЕС е 5,5 пъти, което прави страната ни рекордьор в негативната класация.
Годишният доклад за заетостта на ЕК, който стана факт в края на 2020 г., сочи, че наред с неравенствата България получава негативна оценка и по редица други показатели. В документа се анализира въздействието на пандемията от Covid-19 върху заетостта и социалното положение в Европа.
Докладът се състои от три основни глави. Първата представя обобщен преглед на основните тенденции в социалната сфера и трудовите пазари в ЕС, както и основните предизвикателства пред тях. Втората глава акцентира върху количественото изражение на ключовите социални показатели. Третата глава е посветена на заетостта и икономическите политики в социалната сфера, които бяха проведени до момента от всички страни от Европейския съюз през 2020 г.
Снимка: CanStockPhoto
Според икономическия експерт от КНСБ Любослав Костов на първи прочит България "свети в червено" по редица показатели в този доклад.
"Това, че свети в червено означава, че ситуацията е критична или ни е дадена възможно най-слабата оценка в цели 6 категории, което е най-много спрямо останалите страни от ЕС. Тези 6 показатели са - преждевременно напускане на образованието; неравенство в доходите; риск от бедност и социално изключване; младите хора, които нито учат, нито работят; влиянието на социалните трансфери върху намалението на бедността; индивидуално ниво на базови дигитални умения. По всички тези показатели страната ни е на последно място в ЕС", изтъкна той в ефира на БНР.
Добави коментар