На прощаване: Тръмп помилва 143-ма души

12:00, 20 яну 21 / Свят 25 1910 Шрифт:
Василена Йорданова Редактор: Василена Йорданова

В последния ден на своето президентство отиващият си Доналд Тръмп изготви обширен списък с лица, които помилва - 143 души. 73 са с напълно отменени присъди и 70 със заменени с по-леки.

Президентските помилвания в САЩ не подлежат на обжалване. Много президенти са използвали тази власт, за да премахнат наказателното преследване на осъдени, включително на техни политически поддръжници.

Списъкът не включва самия Тръмп, членовете на семейството му или адвоката Руди Джулиани. Служители на Белия дом са посъветвали Тръмп да не помилва себе си или семейството си, защото може да изглежда, че те са виновни за престъпления, според източник, запознат със ситуацията. Джулиани, който беше начело на неуспешните усилия за отмяна на президентските избори през 2020 г., не е обвинен в престъпление, но се разследва дейността му в Украйна, пише БГНЕС.

Последният помилван политически съюзник

Сред най-противоречивите и обсъждани помилвания е това на бившия съветник на Тръмп, Стивън Банън, който беше обвинен в измами и присвояване на средства. Тръмп и Банън са поддържали интензивни контакти помежду си през последните няколко седмици, писа наскоро CNN.

Банън заемаше една от ключовите позиции в предизборния щаб на Доналд Тръмп през 2016 г. По-късно бе назначен на поста главен стратег на Белия дом. През август 2017 г. обаче Банън взе решението да подаде оставка. Тогава медиите твърдяха, че отношенията му с Тръмп са се усложнили сериозно. Преди това Банън се изказа в подкрепа на обединяването на десни и крайно десни съюзи.

Банън беше обвинен миналата година в измама при набирането на частни средства за изграждането на президентската стена на границата между САЩ и Мексико. Той се обяви за невинен.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

67-годишният Банън е последният виден политически съюзник, който получава помилване от Тръмп. Държавният глава вече помилва редица свои доверени лица, които бяха на подсъдимата скамейка.

Сред тях са бившият ръководител на предизборния му щаб Пол Манафорт, както и бившият помощник на президента по националната сигурност Майкъл Флин за лъжата на ФБР за разговора му с бившия руски посланик, а също и бившия съветник на американския лидер Роджър Стоун, който бе осъден за лъжа към Конгреса по време на разследването му за намесата на Русия в президентския президент през 2016 г.

Сред получилие милостта на отиващия си президент са още Елиът Броуди, бивш набиращ средства за Тръмп, който миналата година се призна за виновен за нарушаване на законите за лобиране в чужбина, опитвайки се да повлияе на администрацията в името на китайски и малайзийски интереси.

Помилване получи и бившият кмет на Детройт Куаме Килпатрик, който излежава 28-годишен затвор по обвинения в корупция. Рапърите Лил Уейн и Кодак Блек, които бяха преследвани за федерални престъпления, свързани с оръжия. Президентът помилва и политическия консултант Пол Ериксън, обвинен в измами и пране на пари. 

И няколко важни „Не“-та

Доналд Тръмп обаче не извърши няколко много обсъждани и чакани помилвания. Едно от тях е на основателя на „Уикилийкс“ Джулиан Асанж, а другото - на бившия служител на Агенцията за национална сигурност (АНС) и Централното разузнаване (ЦРУ) Едуард Сноудън.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Асанж, обвинен в сексуален тормоз и изнасилване в Швеция през 2010 г., се укрива от юни 2012 г. в еквадорското посолство в Лондон, страхувайки се от екстрадиция. През април 2019 г. той беше задържан по искане на САЩ. Оттогава Асанж е държан в затвора с максимална сигурност Белмарш. Изслушването за екстрадиция започна на 2 май 2019 г. Малко след това американските власти обявиха, че са повдигнали нови обвинения срещу Асанж по 17 точки за нарушения на законите за шпионаж и разкриване на секретна информация. Ако бъде екстрадиран в САЩ, Асанж може да получи до 175 години затвор.

На 4 януари съдията от Централния наказателен съд в Лондон Ванеса Барайцер отказа да екстрадира Асанж в Америка, адвокатите от американската страна заявиха, че ще оспорят това решение. На 6 януари Уестминстърският магистратски съд отказа да пусне Асанж под гаранция и той ще остане в затвора в очакване на американска жалба за екстрадицията му. Гаранцията е отказана с мотива, че преди това е нарушил условията за освобождаване. Съдът отказа всички предишни искания на адвокати на същото основание.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Сноудън предизвика голям международен скандал през юни 2013 г., като предаде класифицирани материали на вестниците "Вашингтон пост" и "Гардиан" относно програмите за наблюдение на разузнавателните служби на САЩ и Великобритания в интернет. След това той отлетя за Хонконг, а оттам за Москва, където известно време беше в транзитната зона на летище "Шереметиево". След откази от редица други страни, Русия предостави на Сноудън временно убежище за период от една година, при условие че той прекрати дейността си срещу САЩ.

През август 2014 г. Сноудън получи тригодишно разрешение за пребиваване, което му позволява да пътува не само в Русия, но и в чужбина. Впоследствие на Сноудън е издадено разрешение за безсрочно пребиваване в Русия. По-късно той написа в Twiter, че е взел решение да кандидатства за двойно американско-руско гражданство.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама