Проблемите ни днес с Република Северна Македония са резултат и от липсата на национална политика за сънародниците ни зад граница. Отношенията там се свиха до издаване на български паспорти, без да разширяваме влиянието на България, дори и след подписването на Договора за добросъседство, заяви вицепрезидентът Илияна Йотова на среща на „Дондуков“ 2, посветена на финала на виртуалната инициатива „Будната България“ и последно за годината заседание на Съвета за работа с българите в чужбина, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Илияна Йотова изтъкна, че страната ни няма никакво лоби сред европейските си партньори за издържаната и единодушна българска позиция. „Нямаме лоби в научните среди в славистиката. Не възстановихме и не открихме нови лекторати по български език, за разлика от съществуващи македонски“, посочи вицепрезидентът.
Каракачанов: Винаги сме помагали на Македония, а получихме задкулисни игри
Според нея кризата с COVID-19 e откроила още повече необходимостта от национална политика за българите в чужбина. „Удвоихме и буквално утроихме кореспонденцията си с нашите общности от историческите диаспори, от старата и нова емиграция. Тези месеци през пролетта се роди една нова солидарност, между непознати хора от всички краища в света“, изтъкна вицепрезидентът.
През 2020 г. от президентската институция беше планиран голям форум, който да събере представители на българите в чужбина и заедно с българите в България да се обсъдят общите политики. Пандемията възпрепятства осъществяването му.
Успя ли да постигне целта си помирителната мисия на Бучковски?
„В условията на пандемия по категоричен начин се подчерта необходимостта от Български културен институт – идея, която представяме от години и която среща широка обществена подкрепа, но не и от отговорните институции“, подчерта Илияна Йотова и допълни: „липсва достатъчно информация, а неработещото електронно управление затруднява хората от по-далечните точки на света“.
Добави коментар