Компаниите „Pfizer“ и „Biontech“ подадоха документи ваксината им срещу COVID19 да бъде одобрена условно от Европейската агенция по лекарствата, съобщиха световните агенции, цитирани от БТА. Целта е ваксината да стане налична в Европа до края на годината.
Подобни стъпки вече бяха предприети от двете компании в САЩ и Великобритания.
„Pfizer“ и „Biontech“ си съперничат за одобрение от европейския регулационен орган за лекарствата с компанията „Moderna“, която подаде документи за одобрение на ваксината си в спешен режим в понеделник.
COVID-19 по света: ЕК с шести договор за ваксини
Американската фармацевтична компания „Pfizer“ и германската „Biontech“ съобщиха окончателните резултати от изпитанията си на 18 ноември, според които експерименталната им ваксина срещу новия коронавирус е с ефикасност 95% и без сериозни странични ефекти.
Нови мерки в Турция и САЩ
В Турция влизат в сила нови мерки срещу разпространението на коронавируса, обяви президентът Реджеп Тайип Ердоган. Въвежда се пълна забрана за излизане от вкъщи през уикендите – в петък от 21.00 часа до 5.00 часа в понеделник.
COVID-19 по света: Руската ваксина „Спутник V” няма да се разпространява в ЕС
Освен това младежите под 20 години и възрастните хора над 65 години няма да използват обществен транспорт. Ресторантите ще доставят само храна по домовете, съобщи bTV.
Ердоган обяви също, че ваксинациите в страната ще започнат от следващия месец. Броят на заразените в Турция надхвърли 500 000 души.
В САЩ също влязоха в сила нови рестрикции за справянето с COVID-19 на фона на очаквания за покачване броя на заразените. В страната се съобщава за над 160 000 нови случая и над 1400 смъртни случаи на ден. Десетките хиляди постъпващи за лечение в болница поставят институциите до краен предел.
Милиони американци са в режим на задължително стоене по домовете, а на много места се обмисля затягане на мерките.
В най-населената област в САЩ - Лос Анджелис Каунти в Калифорния са забранени почти всякакъв вид обществени събирания както и събирането на хора от различни домакинства. Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм заяви, че ако мрачните тенденции продължат ще се стигне до драстични мерки.
На Източното крайбрежие - в Ню Йорк, властите издават инструкции на болниците за прилагане извънредни мерки като увеличаване на легловата база, подготовка за изграждане на полеви болници и намиране на пенсионирани здравни работници с цел избягване на бедствената ситуация от по-рано тази година.
Америка се подготвя за рязък скок в броя на заразените и хоспитализираните, след като милиони не се съобразиха със съвета на властите и пътуваха около отбелязания миналата седмица Ден на благодарността. Експертите препоръчват на пътувалите да ограничат контактите си през следващите две седмици.
Междувременно днес работна група в Центровете за контрол и превенции на заболяванията ще обсъди кои групи да получат първи ваксините за коронавирус.
Добави коментар