Смъртността е определено по-добрият показател за това как върви пандемията в една държава, тъй като много от позитивните за Covid-19 не са регистрирани, не се изследват, самокарантинират се при симптоми и тн. Смъртните случаи обаче е по-трудно да се пропуснат и да останат неотчетени. Това пише молекулярният генетик Любомир Балабански във Фейсбук.
Той разглежда Covid статистиката от сайта за следене на пандемията - Worldometer и стига до извода, че миналата седмица в два поредни дни България се нарежда в топ 4 на смъртните случаи на глава от населението не в ЕС, а света.
Балабански посочва, че броят смъртни случаи е почти сходен на този в други големи европейски държави, където обаче населението е пъти по-голямо. Той отбелязва, че макар данните да са само за два дни, ситуацията през цялата седмица е сходна, тъй като и броят на починалите през останлите дни е близък.
Освен това той публикува и графика на смъртните случаи в страната от началото на пандемията до сега. От нея е видно, че строги мерки са въведени при по-малко от 50 смъртни случая на ден, докато през лятото броят на починалите на дневна база расте, а мерките се разхлабват. Така стигаме до началото на ноември, когато са регистрирани повече от 50 жертви на Covid-19 на ден, а в отделни дни достигат над 150. До момента обаче мерки не бяха предприемани, а управлението твърдеше, че всичко е едва ли не наред и държавата ни се справя добре.
"Решението е само едно, но не знам дали не идва малко късно...", завършва Балабански.
Добави коментар