На извънредно заседание парламентът гласува бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО). Въпреки че от БСП и ДПС не се регистрираха в зала, Народното събрание успя да събере кворум от първия път, благодарение на осем карантинирани депутати от управляващите, които се включиха онлайн.
300 лв. минимална пенсия
Минималната пенсия се увеличава с 50 лв. и така става 300 лева, а максималната - с 240 лв. и става 1440 лв. Отхвърлено бе предложението на „Воля“ минималната да бъде 350 лв. Всички пенсии ще бъдат осъвременени с 5% от 1 юли догодина. А от януари до март всички пенсионери ще получават добавка от 50 лева. Предвидените разходи за пенсии догодина са над 12,3 млрд. лв. Те са с почти 17% по-високи в сравнение с тази година.
Чрез закона за бюджета се променя и срокът, при който желаещите бъдещи пенсионери могат да прехвърлят партидата си до юли от частен пенсионен фонд в НОИ. По този начин държавата иска да се намали загубата на пари от пенсията на първите пенсионери, родени след 1960 г.
Снимка: БГНЕС
650 лв. минимална работна заплата
Минималната работна заплата се увеличава на 650 лв. въпреки несъгласието на бизнеса. Според работодателските организации това е прокризисна мярка, тъй като ще се отрази крайно неблагоприятно върху пазара на труда и заетостта, особено в малките населени места и в микро- и малките предприятия.
Максималният осигурителен доход остава 3000 лв. Отхвърлени бяха предложенията на БСП той да бъде 3900 лв. и на отцепниците от партията - да е 3600 лв. От левицата поискаха и минималната заплата да стане 720 лв.
Дневният минимален размер на обезщетението за безработица за 2021 г. се увеличава от 9 на 12 лв., а максималният – на 74 лв. БСП предлагаше той да е 103 лв. на ден. Обезщетението за отглеждане на дете през втората година остава 380 лв. Държавата ще осигури над 6,2 млрд. лева за покриване на недостига в бюджета на ДОО.
50 лева за пенсионерите ще има до март догодина
„Бюджетът утвърждава несправедливостта в живота на обикновения българин“
От БСП не подкрепиха бюджета. Според тях той утвърждава несправедливостта в живота на обикновения българин и имитира социална загриженост, а всъщност чрез него се правят хаотични предизборни разходи. „Бюджетът не способства за социална защита на българските граждани в състояние на криза“, категоричен е депутатът от левицата Георги Гьоков.
От ДПС също разкритикуваха парите за общественото осигуряване. „Не е нормално минималният и максималният размер да се осъвременяват от 1 януари, а останалите пенсии с 5% при това от 1 юли“, посочи депутатът и председател на социалната комисия д-р Хасан Адемов.
Мнозинството обаче отхвърли предложенията на опозицията. От БСП искаха преизчисляването на старите пенсии да бъде от 1 януари, а от ДПС предложиха увеличението по швейцарското правило с 5 на сто да влезе в сила от началото на годината, а не - от второто шестмесечие, както е по принцип. Опозицията призова управляващите да направят коментар по бюджета, но никой от ГЕРБ или „Обединени патриоти“ не се изказа.
Добави коментар